Organizacje, które zamierzają wdrożyć Dynamics 365 Business Central mają do wyboru wersje w on-premises (wykorzystanie własnych zasobów serwerowych) lub wersje SaaS (hostowanie w chmurze Azure). Jakie są argumenty za jednym lub drugim rozwiązaniem?
On-premises
On-premises to rozwiązanie dla tych organizacji, które chcą przechowywać dane lokalnie. W tym przypadku licencja jest kupowana na własność co wiąże się z jednorazową opłatą (opcjonalnie można dokupić roczny abonament BREP – Business Ready Enhancement Plan).
W tym przypadku firma korzystająca z Dynamics 365 Business Central sama zajmuje się administrowaniem serwerem. W tym przypadku wysoce rekomendowany jest doświadczony zespół IT, który zajmie się zabezpieczeniem danych oraz zapewni niezbędne wsparcie infrastruktury IT. Jest to dobre rozwiązanie dla tych podmiotów, które dysponują własnymi serwerami i w związku z tym nie muszą czynić dodatkowych inwestycji.
Jakie są zalety instalacji Dynamics 365 Business Central w wersji on-premises?
- Pełna kontrola nad sprzętem i procesami serwerowymi.
- Pełna kontrola nad bezpieczeństwem danych.
- Kontrola nad wprowadzaniem aktualizacji i ugrade’ów.
- Mniejsza zależność od połączenia internetowego.
SaaS
Hostowanie systemu w chmurze za pomocą modelu SaaS wiąże się z opłatami miesięcznymi, które są znacznie niższe od opłaty jednorazowej, która występuje w przypadku modelu on-premises. Warto odnotować, że SaaS to nieco bardziej elastyczne rozwiązanie, gdyż za niewielką opłatą można zwiększyć liczbę użytkowników w razie, gdy organizacja się rozrasta. Dużą zaletą postawienia na chmurę jest po prostu wygoda, rozumiana w taki sposób, że nie trzeba zajmować się utrzymywaniem infrastruktury IT. W przypadku systemu Dynamics 365 Business Central w wersji SaaS za utrzymywanie infrastruktury całkowicie odpowiada Microsoft. Wykorzystywana jest chmura Azure, która gwarantuje dostępność usług na poziomie 99,9%.
Jakie są zalety instalacji Dynamics 365 Business Central w wersji SaaS?
- Nowoczesne podejście do zarządzania infrastrukturą IT.
- Duża elastyczność.
- Kompleksowe utrzymanie infrastruktury IT oraz gwarantowana wysoka niezawodność.
- Dodatkowe usługi – w ramach chmury Azure organizacje mają dostęp do zintegrowanych usług, które również przetwarzają dane w chmurze. Między innymi Power BI, Share Point, Power Apps oraz rozwiązania typu AI & Machine Learning.
- Wersja on-line z reguły szybciej otrzymuje aktualizacje niż wersja on-premises. Poza tym, aktualizacje nie wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej (co często bywa konieczne w przypadku aktualizacji w wersji on-premises).
Popularność systemów z rodziny Microsoft Dynamics
Microsoft Dynamics 365 Business Central jest jednym z najpopularniejszych systemów ERP na świecie. Praca z Dynamics 365 Business Central przypomina pracę z znanymi i lubianymi rozwiązaniami z rodziny Micorosoft (np. Office lub Windows), dlatego jest to rozwiązanie, które jest chętnie używane przez pracowników.
Liczby mówią same za siebie. Systemy z rodziny Microsoft Dynamics są na rynku od 32 lat, korzystani z nich 220 000 firm z 196 państw. W efekcie szacuje się, że z systemu Dynamics codziennie korzysta ponad 3 miliony użytkowników.