06.09.2020

Licencjonowanie Business Central w pigułce

Modele licencyjne
System Dynamics 365 Business Central dostępny jest w dwóch modelach licencyjnych:

  • Perpetual – model ten polega na zakupie licencji na własność. Jest to stosunkowo duży wydatek, który zwraca się po 2-3 latach.
  • Subskrypcja – model ten polega na zakupie licencji w modelu abonamentowym, w tym przypadku płatności są dokonywane co miesiąc. Istnieje możliwość elastycznego dostosowania ilości zakupionych licencji w każdym okresie rozliczeniowym.

Licencjonowanie Dynamics 365 Business Central opiera się na zakupie licencji dla każdego użytkownika nazwanego. Innymi słowy, każda osoba pracująca z systemem potrzebuje osobnej licencji. Rozróżniamy dwa typy licencji (Full Users oraz Team Members). Przy czym licencja dla użytkowników FULL jest dostępna w  dwóch wersjach (Essentials oraz Premium).

Do jakich funkcjonalności mają dostęp poszczególni użytkownicy? 

TEAM MEMBERSESSENTIALSPREMIUM
Odczyt i zatwierdzenie
Raporty
Zakupy
Finanse
CRM
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Workflow
Magazyn
Sprzedaż
Zarządzanie projektami
Serwis
Produkcja

Team Members
Licencja Team Members jest polecana dla użytkowników, którzy nie pracują na co dzień w systemie lub potrzebują jedynie podstawowych funkcjonalności w postaci odczytu danych. Częstym przykładem użytkowników TeamMembers są osoby pracujące na produkcji.

  • Aktualizacja istniejących danych (np. kartoteki klientów, dostawców oraz zapasów).
  • Zatwierdzenie lub odrzucanie zadań.
  • Wprowadzanie arkusza czasu.
  • Dostęp do aplikacji PowerApps.

Full Users
Pełni użytkownicy to wszyscy, którzy potrzebują nieograniczonego dostępu do systemu. Mogą być to osoby pracujące w dziale finansowym, sprzedawcy, osoby zarządzające produkcją/magazynem oraz kadra zarządzająca. 

Licencja Essentials obejmuje następujące moduły: finanse, sprzedaż i zakupy, magazyn, CRM, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie projektami. 

Licencja Premium została dodatkowo wyposażona w moduł „serwis” oraz „produkcja”.

Ponadto, rzadko spotykanym, lecz dostępnym typem licencji jest licencja dla zewnętrznego księgowego. Licencja ta ma ograniczony dostęp do niektórych ustawień i funkcjonalności administracyjnych. 

Polecane materiały

  • Oficjalny katalog informujący o licencjonowaniu: Microsoft Dynamics 365 Licensing Guide: tutaj 
  • Więcej o typach licencji tutaj
  • Więcej o typach wdrożeń tutaj

Zobacz Business
Central na żywo