Microsoft Ignite to coroczna konferencja dla specjalistów IT organizowana przez Microsoft. Tegoroczna edycja miała miejsce w Orlando od 4 do 8 listopada. Szacuje się że w wydarzeniu wzięło udział aż 26 tys. uczestników. Podczas konferencji odbyło się ponad 1800 sesji wykładowych. Najważniejszym punktem programu było otwierające wystąpienie Vision Keynote, które poprowadził CEO Microsoft, Satya Nadella.
Satya Nadaella przedstawił kompleksowe spojrzenie na przyszłość technologii dedykowanych dla przedsiębiorstw. Kluczowym zagadnieniem były technologie oparte o chmurę Azure. Jednocześnie podkreślono że priorytetem jest prywatność i bezpieczeństwo oraz rozwój technologii opartych o sztuczną inteligencję.
Najważniejsze nowości zaprezentowane podczas Ignite:
Azure Synapse Analytics – nowa usługa, która pozwala uzyskać wgląd w źródła danych, hurtownie danych oraz systemy analityczne. Więcej na temat tej usługi: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/simply-unmatched-truly-limitless-announcing-azure-synapse-analytics/
Azure Arc – podgląd pozwalający zarządzać pakietem usług Azure dla klientów pracujących w oparciu o inne chmury obliczeniowe (np. oferowane przez Amazon lub Google). Więcej na temat tego rozwiązania na: https://azure.microsoft.com/en-us/blog/azure-services-now-run-anywhere-with-new-hybrid-capabilities-announcing-azure-arc/
Power Automate – to nowa nazwa zastępująca Microsoft Flow. Będzie to kompleksowe rozwiązanie do automatyzacji obejmujące AI, interfejsy API oraz platformę Microsoft Power Platform. Głównym założeniem jest pozwolenie przekształcenia ręcznych zadań w zautomatyzowane przepływy pracy zarówno na platformach które wspierają API jak i tych, które z założenia nie mają takiego konektora.
Project Cortex – umożliwia zwiększenie efektywności podczas codziennych procesów biznesowych poprzez przekształcenie treści w interaktywne repozytorium wiedzy wyposażone w analizy i innowacyjne metody wydobywania danych w celu stworzenia wyrafinowanych modeli treści. Przykładowe dane mogą być grupowane w formie tematów odpowiadających projektom, klientom lub konkretnym zagadnieniom. Project Cortex to coś więcej niż SharePoint gdyż łączy treści z Microsoft 365 z systemami zewnętrznymi oraz umożliwia inteligentne zarządzanie informacjami oraz organizowanie przepływów pracy.
Ponadto ogłoszono kilka nowych funkcjonalności w obrębie Microsoft 365 usprawniających codzienną pracę. Wśród nich:
Plan my emails – wykorzystanie Cortany do czytania maili i dzielenia się zmianami w harmonogramie co umożliwia pracę z pocztą nawet gdy wykonujemy inne czynności.
Lepszy dźwięk w Stream – wykorzystanie algorytmów machine learning w celu eliminacji niechcianych szumów na filmie za pomocą „jednego kliknięcia”.
Nowy przycisk Teams Chat w programie Outlook – szybsze przejście do rozmowy, dzięki przyciskowi umieszczonemu w Outlooku, który przekierowuje do aplikacji Teams.
Nowa wersja Microsoft Edge oraz Microsoft Bing – usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa oraz połączenie z intranetem za pośrednictwem Microsoft Search in Bing.
Pełne nagranie wystąpienia jest dostępne w serwisie YouTube: