Dynamics 365 to odpowiedź Microsoft na rosnący rynek aplikacji biznesowych „w chmurze”. Szacuje się, że w 2019 roku rynek rozwiązań ERP online i CRM online osiągnie wartość 1,7 MLD EUR (0,8 MLD systemy ERP i 0,9 MLD systemy CRM – są to dane dla 9 kluczowych rynków europejskich), co oznacza wzrost o 12% każdego roku. Dla porównania rynek rozwiązań On-premise w tym samym czasie będzie wzrastał o 1% rok do roku i w 2019 roku osiągnie porównywalną wartość 1,7 MLD EUR przy zupełnie innych proporcjach – 1,5 MLD systemy ERP i 0,2 MLD systemy CRM. Trend przejścia do chmury jest wyraźnie widoczny w krajach zachodnich, w Polsce musimy poczekać aż objawi się z całą siłą, ale już teraz warto dowiedzieć się, co oferują „inteligentne aplikacje biznesowe w chmurze”, jak Microsoft określa swoje produkty z rodziny Dynamics 365.
Dynamics 365 to nic innego jak dotychczasowe funkcjonalności znane z Dynamics NAV, Dynamics CRM i Dynamics AX przepakowane i udostępnione na platformie obliczeniowej Azure. Rozróżniamy dwie linie produktowe:
1. Dynamics 365 Enterprise Edition składająca się z modułów:
- Operations (dotychczasowy AX7)
- Sales
- Marketing (w zakresie obecnego CRM Online)
- Customer Service
- Field Service
- Project Service Automation
- Marketing – wersja pełna (w przyszłości)
Od 1.11.2016 r. produkt jest dostępny na całym świecie. Próbny dostęp można uzyskać pod tym adresem: https://www.microsoft.com/en-us/dynamics365/operations
System oferuje dwie możliwości instalacji: on-premise oraz cloud, a ceny miesięczne za użytkownika dla wersji ‘cloud’ kształtują się następująco*:
- 210 USD za pełną funkcjonalność (Plan 2)
- 190 USD za aplikację Operations
- 60 – 115 USD za wszystkie aplikacje ‘CRM’ wymienione poniżej oraz PowerApps (Plan 1 – cena uzależniona od liczby użytkowników)
- 95 USD za jedną z aplikacji ‘CRM’: Sales, Marketing, Customer Service, Field Service, PSA
- 40 USD za kreator aplikacji PowerApps
- 4 – 10 USD za licencję Team Member (pełny dostęp do odczytu danych, ograniczony dostęp do zapisu)
Dynamics 365 Enterprise Edition jest zoptymalizowany dla 250+ użytkowników. Nie będzie możliwości uruchomienia rozwiązania dla instalacji <20 użytkowników.
2. Dynamics 365 Business Edition składająca się z modułów:
- Financials (część funkcjonalności Dynamics NAV; docelowo wszystko to co oferuje obecny Starter Pack)
- Sales
- Marketing (w zakresie obecnego CRM Online)
Od 1.11.2016 r. produkt jest dostępny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2017 roku zostanie udostępniony na 4 rynkach europejskich, a do Polski trafi najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
System będzie dostępny tylko w wersji cloud w następujących cenach*:
- 28 – 50 USD za pełną funkcjonalność (cena zależy od liczby zakupionych licencji)
- 40 USD za każdą z aplikacji: Financials, Sales, Marketing, PowerApps
- 5 USD za licencję Team Member (pełny dostęp do odczytu danych, ograniczony dostęp do zapisu).
Dynamics 365 Business Edition jest zoptymalizowany dla 10-250 użytkowników. Nie będzie możliwości uruchomienia rozwiązania dla instalacji >300 użytkowników. Jeżeli chodzi o możliwości rozbudowy, to intencją Microsoft jest wprowadzanie dodatkowych funkcjonalności do systemu poprzez aplikacje tworzone przez partnerów, a dostępne na platformie AppSource. Procesy występujące w każdej firmie takie jak finanse, dystrybucja, sprzedaż będą realizowane poprzez aplikacje dostępne w ramach Dynamics 365 Business Edition, a funkcjonalności związane z zaawansowanym magazynem czy produkcją będą dostępne w ramach aplikacji dedykowanych dla danej branży czy mikrosektora do pobrania z AppSource. W chwili publikacji artykułu (14.11.2016) na AppSource dostępne jest 178 aplikacji dla Dynamics 365.
Znana jest już lista funkcjonalności dostępnych w ramach Dynamics 365 for Financials:
Dynamics 365 jest niewątpliwie niezwykle ciekawą propozycją i ogromną szansą dla Klientów, Partnerów i samego producenta – Microsoft. W swojej historii Microsoft stworzył wiele produktów, które ukształtowały rynek IT. Niewiele z nich jednak zdobyło serca użytkowników zaraz po swojej premierze. Jak będzie tym razem? Użytkownicy aplikacji chmurowych oczekują od nich niezawodnego działania, szybkości i prostoty. Jeżeli któregokolwiek z tych elementów zabraknie Dynamics 365, Microsoft będzie miał bardzo mało czasu na ich poprawę, zanim klienci zaczną odpływać do konkurencji. Z ciekawością będziemy śledzić adopcję produktu na rynkach zachodnich i jako organizacja przygotowywać się do włączenia tego produktu do naszej oferty.