19.04.2019

29 pytań i odpowiedzi na temat Business Central

Podczas niedawno organizowanego webinarium uczestnicy zadali 29 pytań dotyczących Business Central. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Nagranie z przeprowadzonego webinarium dostępne jest tutaj

Treść pytań zachowano w oryginalnej pisowni.

1. Poproszę o informację o tym jakie funkcjonalności kryją się pod pojęciem Zarządzanie Serwisem? 
Obsługa umów serwisowych
Planowanie usług serwisowych
Rozliczanie usług
Zarządzenie przedmiotami serwisu

2. Jak długo utrzymywane będzie przez MSFT wsparcie dla NAV ? 
Wsparcie dla poszczególnych wersji nie zmieni się i będzie to 5 lat wsparcia podstawowego i kolejne 5 lat wsparcia rozszerzonego. W szczegółach wygląda to następująco:   Standard Support Extended Support Microsoft Dynamics NAV 2018 2023-01 2028-01 Microsoft Dynamics NAV 2017 2022-01-11 2027-01-11 Microsoft Dynamics NAV 2016 2021-01 2026-01 Microsoft Dynamics NAV 2015 2020-01-20 2025-01-14 Microsoft Dynamics NAV 2013 2018-01-09 2023-01-10 Microsoft Dynamics NAV 2009 R2 2015-01-13 2020-01-14

3. Czy customizacja / dostosowanie systemu do specyfiki biznesu będzie możliwe w środowisku BC ? A jeżeli tak, czy tylko za pomocą Aplikacji czy inaczej ?? 
Tak, takie dostosowania będą możliwe.
W przypadku Business Central on-premise dwie główne możliwości to: • C/Side – co najmniej do 2020 roku • Extensions
W przypadku Business Central online (SaaS) • Extensions zakupione w AppStore jako aplikacje • Extensions przygotowywane dla konkretnego klienta (Per Tenant Customizations)

Od 1.10.2019 roku klienci posiadający Dynamics NAV Subskrypcja będą ponosili miesięczne opłaty na podstawie cennika Business Central (pomimo tego że nadal mogą korzystać z Dynamics NAV).

4. Na czym będzie polegać 'wyrównanie cenników’ ?? 
Od 1.10.2019 roku klienci posiadający Dynamics NAV Subskrypcja będą ponosili miesięczne opłaty na podstawie cennika Business Central (pomimo tego że nadal mogą korzystać z Dynamics NAV).

5. 40% rabatu przy przejściu z Perpetual do SaaS – na jak długo taki rabat? na zawsze? 
Do 31.06.2021 roku

6. Kto przygotowuje lokalizację PL?  
IT.integro Sp. z o.o.

7. Kto lokalizuje BC dla PL? 
j.w.

8.  Coś więcej o tych API business central? 
Podaję link, gdzie można sprawdzić pełną listę 44 API przygotowanych dla Dynamics Business Central (znajdują się po lewej stronie w menu rozwijanym): https://docs.microsoft.com/en-us/dynamics-nav/fin-graph/index

9. Jak będzie rozwijany BC. Czy będą nowe wersje? Tak jak NAV co roku. I co w przypadku napisania extension, będą one z automatu przenoszone na nowe wersje czy będzie trzeba to robić ręcznie? 
Nowe wydania Business Central będą udostępniane dwa razy do roku (wiosną i jesienią). Nie będzie już zmiany nazwy produktu ze względu na obecny rok. Informacje o planowanych funkcjonalnościach dostępnych w kolejnej wersji systemu przedstawione są tutaj: https://dynamics.microsoft.com/en-us/release/spring-2018release/#release-notes

10.  Za chwilę mamy wdrażać NAV w firmie – w sierpniu planowany jest Go Live. Czy to ma sens w ogóle teraz, skoro wchodzi BC i zupełnie inaczej to będzie wyglądało? Jak trudna będzie migracja? 
Warto wdrożyć Dynamics NAV teraz jeżeli:
Korzystanie z licencji równoczesnych jest dla Państwa dużym atutem (proszę pamiętać, że w przypadku migracji do Business Central transfer następuje 1 -> 1, jeśli licencje Dynamics NAV zostały zakupione po 1.10.2018 r.; to oznacza, że po migracji do Business Central zapewne trzeba będzie dokupić licencje, ale będzie to koszt odroczony)
Potrzebujecie polskiej funkcjonalności (funkcjonalność dla wersji Business Central online jest mniej zaawansowana niż dla Dynamics NAV; funkcjonalność dla Business Central on-premise jeszcze nie istnieje – stan na 20.03.2019)

Warto wdrożyć Business Central teraz jeżeli:
– Chcecie Państwo pracować na najnowszej dostępnej technologii
– Chcecie Państwo korzystać z rozwiązania SaaS, które nie jest dostępne w Dynamics NAV
– Chcecie Państwo uniknąć upgrade’u NAV -> Business Central w przyszłości

11.  Czy wyszukiwarka wyszukuje tez np. w zamówieniach albo klientach? 
Główna wyszukiwarka prezentowana na webinarze (Tell Me) pozwala wyszukiwać listy (np. Zamówienia Zakupu lub Zamówienia Sprzedaży). Po wyświetleniu listy możemy skorzystać z narzędzia do wyszukiwania z danego widoku lub możemy odfiltrować interesujące nas rekordy.

12.  Czy prezentowana polska wersja jest stworzona przez Microsoft czy przez partnera? 
Przez partnera IT.integro

13.  Czy jest określony koniec wsparcia dla NAV2016 i NAV2018? Korzystamy obecnie z wersji NAV2016. Chodzi o to, czy jest jakaś określona data gdy będziemy musieli zakończyć korzystanie z tej wersji.
Okres wsparcia dla danej wersji nie oznacza, że trzeba przestać z niej korzystać. Oznacza tylko tyle, że Microsoft przestaje wypuszczać poprawki do danej wersji i nie utrzymuje jej kompatybilności z innymi technologiami (np. SQL).

14.   Poproszę o rozwinięcie tematu Intercompany w wersji Essentials. 
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat:
Ustawień Intercompany
Pracy z dokumentami i dziennikami Intercompany
Zarządzania Intercompany Inbox/Outbox https://docs.microsoft.com/en-us/dynamics365/business-central/intercompanymanage

15.  Zastosowanie w firmie produkcyjnej / oddziały w kilku krajach + kooperacja – czy takie scenariusze są przećwiczone? 
Jeżeli firma Danone brzmi znajomo, to się dobrze składa, bo to nasz klient 🙂
Zapraszam do indywidualnego kontaktu w celu uzyskania większej ilości informacji: rafal.barnowski@dynamicsdc.com

16.  Nawiązując do zakończenia wsparcia dla wersji 2016 czy będzie można później dokupić użytkowników do tej wersji? Jak będzie w ogóle wyglądało płacenie za dalsze używanie systemu? 
W przypadku licencji Perpetual (zakup na własność) dodatkowe licencje można dokupić, jeśli klient opłaca plan BREP. Zakładając, że nie dokupicie Państwo licencji Dynamics NAV, opłata BREP nie zmieni się ani po 1.04.2019, ani po migracji do Business Central (zsumowana wartość licencji pozostanie taka sama pomimo transferu licencji 1 -> 2, a BREP obliczany jest jako 16% od zsumowanej wartości licencji).

17.  Czy będzie możliwość w miarę prostego zmigrowania modyfikacji wykonanych w NAV 2017 do BC? 
Istnieją już automatyczne narzędzia, które wspierają ten proces, które cały czas są dopracowywane. Wraz z upływem czasu proces ten powinien być coraz łatwiejszy, ale z pewnością nie trywialny.

18. Czy możliwości customizacji w opcji on-premise vs SaaS  są takie same? 
Nie, główna różnica to dostępność C/Side w on-premise (jeszcze przez jakiś czas). Więcej informacji np. w odpowiedzi na pytanie 3.

19.  Czy będzie problem z migracja danych z NAV 2016 do BC? 
Poziom skomplikowania migracji danych z NAV 2016 do Business Central on-premise będzie podobny jak do NAV 2017 czy do NAV 2018. Migracja do Business Central w wersji SaaS może być bardziej skomplikowana.

20.  Jakich kluczowych modułów w BC nie ma jeszcze w obecnej polskiej lokalizacji? Ew kiedy będą?  
Np. banki i obsługa kasy (w tym paragony fiskalne). Daty publikacji kolejnych wersji obecnej aplikacji i innych aplikacji związanych z polską lokalizacją nie są nam znane.

21.  Mamy teraz 2016, jeśli teraz (do końca marca) zamówimy „upgrade” do 2018 to czy będzie można ten upgrade zrobić nieco później – chodzi o to by zachować prawa do upgrade’u na przysżłość bo po 1 kwietnia już kupić 2018 nie będzie można wcale jak rozumiem. 
W portalach Microsoft funkcjonują dwie kategorie związane z licencjami:
Licencja żądana (ostatnio wygenerowana – w Państwa przypadku NAV 2016)
Licencja uprawniona (najnowsza dostępna wersja systemu – w Państwa przypadku NAV 2018, jeśli opłacacie BREP)   Jeżeli opłacacie Państwo BREP, w każdym momencie można wygenerować plik licencyjny dla najnowszej uprawnionej wersji. Do sprawdzenia pozostaje, czy taka operacja wpłynie na ograniczone możliwości rozszerzenia licencji NAV 2016 (np. możliwość dokupienia użytkowników tylko przez 6 miesięcy).

22. Narzędzia do migracji NAV do BC obejmują standard NAV. Jak wygląda sytuacja z systemami pisanymi na bazie NAV? 
Jeżeli chodzi o rozwiązania ISV, to pisane są one na analogicznych obiektach, jak standard systemu Dynamics NAV. Oznacza to, że narzędzia do migracji modyfikacji mogą być również przydatne w przypadku ISV.

23.  Kiedy spodziewacie się, że PL lokalizacja BC będzie w pełni funkcjonalna? 
Nie znamy dat publikacji kolejnych wersji tej aplikacji.

24.  Czy interfejsy które aktualnie mamy w NAV2016 zrobione będą działać w BC? 
Odpowiedź na to pytanie wymaga dalszej analizy, w jaki sposób zbudowane są interfejsy i do jakiej wersji Business Central będziemy się migrować. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

25.  Czy CSide będzie wygaszone? Tzn. czy modyfikacje napisane obecnie w C/AL musza zostać przepisane do AL w perspektywie kilku lat? W modelu OnPremise. 
Tak, C/Side zostanie wygaszony wg deklaracji w 2020 roku dla modelu on-premise.
Oznacza to, że w przypadku migracji do wersji Business Central, która nie wspiera C/Side trzeba będzie przepisać dotychczasowe modyfikacje na język AL (Extensions).

26.  A co z interfejsami (usługami) z NAV w przypadku migracji do BC w chmurze? 
Odpowiedź na to pytanie wymaga dalszej analizy, w jaki sposób zbudowane są interfejsy i do jakiej wersji Business Central będziemy się migrować. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

27.  Czy w wersji SaaS BC będzie dostępna funkcjonalność ADCS (kody kreskowe)? 
Tak, ADCS (czyli Automated Data Capture System) jest częścią modułu 'Warehouse Management and Inventory’ dostępnego dla użytkowników Essentials (podstawowy poziom).

28.   Rozumiem, że WMS będzie zawierał funkcjonalność kodów kreskowych? 
Tak, wyjaśnienie powyżej.

29.  Biorąc pod uwagę, że CSide ma zostać wygaszone z czasem to czy modyfikacje w AL będą pozwalały na wszystko to samo na co pozwalało CSide czy też jednak możliwości zmian będą ograniczone. 
Trudno jednoznacznie potwierdzić, ze możliwości będą mniejsze czy większe. Na pewno sposób dochodzenia do tych samych rozwiązań będzie się różnił pomiędzy C/Side a AL (Extensions).