26.01.2021

Aktualizacja do najnowszej wersji Business Central online

Aktualizacja do najnowszej wersji Business Central online

Aktualizacja oprogramowania z reguły kojarzy się nam z czasochłonnym obowiązkiem. Warto wiedzieć, że koncepcja czasochłonnych „uaktualnień technicznych”, która jest znana z wdrożeń lokalnych nie jest stosowana w Business Central online. W przypadku Business Central online (SaaS) aktualizacje są znacznie szybsze i wygodniejsze.

Według danych Microsoft, ponad połowa firm korzystająca z systemu klasy ERP nie ma najnowszej wersji oprogramowania. Podobno, nawet 25% z nich to oprogramowanie opóźnione co najmniej o dwie wersje systemu. Oczywiście jest to zaniedbanie, które może wpływać na efektywność organizacji oraz na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Dynamics 365 Business Central otrzymuje wiele razy w roku „małe” aktualizacje, które są wykonywane automatycznie. Ponadto, dwa razy w roku dostarczany jest duży update. Duże aktualizacje są wydawane wiosną oraz jesienią (znane pod nazwą release wave 1 oraz release wave 2). W przypadku dużych aktualizacji administrator sam decyduje, kiedy dokona aktualizacji. Można na przykład zaplanować okno czasowe w godzinach nocnych, tak aby update nie wypłynął na dezorganizacje pracy.

Business Central w wersji Online jest przykładem aplikacji typu SaaS, która wyraźnie zmniejsza nakład pracy związanej z aktualizacjami. Wystarczy dostęp do sieci oraz odpowiednio skonfigurowane narzędzie, aby wszyscy użytkownicy korzystali z najnowszej wersji systemu. W przypadku systemu ERP w wersji on-premise konieczne jest wykonywanie aktualizacji przez specjalistów IT co jest znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne.

Podsumowując, Dynamics 365 Business Central to zarządzane środowisko, w którym procesem aktualizacji zarządza firma Microsoft. Z perspektywy użytkownika ważne jest to, że może samodzielnie ustawić okno czasowe, podczas którego dokona aktualizacji. Koncepcja czasochłonnych „uaktualnień technicznych”, która jest znana z wdrożeń lokalnych nie jest stosowana w Business Central online.