Ramirent

Ramirent jest największym w Polsce dostawcą rozwiązań w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego i rusztowań. Na polskim rynku firma jest obecna od 2000 roku. Wyróżnia się kompleksową ofertą najmu obejmującą: sprzęt budowlany, podnośniki, kontenery, rusztowania, podesty, platformy i dźwigi. Firma ma 40 oddziałów na terenie całego kraju oraz specjalne oddziały projektowe, dedykowane konkretnym inwestycjom budowlanym.

Czas trwania wdrożenia Czas trwania wdrożenia 15 miesięcy
(od czerwca 2022 do stycznia 2024))
Obsługiwane lokalizacje Obsługiwane lokalizacje Polska, Czechy, Słowacja
Ilość użytkowników / licencji Ilość użytkowników / licencji 482 (w Polsce), 135 (Czechy),
150 (Słowacja)
Modyfikacje Modyfikacje Wdrożono 78 modyfikacji

Jak przebiegało wdrożenie?

Etap analizy wymagań, obejmował kilkadziesiąt godzin spotkań on-line z wybranymi członkami zespołu projektowego ze strony Ramirent. Dzięki poświęceniu dużej ilości czasu na zrozumienie jak na przestrzeni lat organizacja wykorzystuje poszczególne moduły systemu, zespół deweloperów mógł bardziej realnie odzwierciedlić dotychczasowe zastosowanie funkcjonalności systemu w pracy organizacji.

Prace programistyczne mające na celu dostosowanie systemu do wymagań przedsiębiorstwa trwały ok 3-4 miesięcy i obejmowały przepisanie wszystkich dotychczas używanych modyfikacji na rozszerzenia, a także stworzenie niezbędnych zestawów uprawnień do standardowych i stworzonych modułów systemu. Łączny czas poświęcony na ten etap projektu wyniósł ponad 5000 godzin po stronie obu zespołów.

Faza implementacji wykonana została kilka razy, co pozwoliło doskonale przygotować się do ostatecznego etapu wdrożenia nowego systemu w środowisku produkcyjnym. Każdorazowe wdrożenie w formie testowej obejmowało nie tylko migracje danych i dodanie nowych zmian programistycznych, ale przede wszystkim pozwoliło zmierzyć czas potrzebny na wykonanie wszystkich prac oraz ustalić listę zawierającą nie tylko zakres czasowy, ale także precyzyjną kolejność wykonywanych czynności.

Migracja z Dynamics NAV 2018 do Dynamics 365 Business Central była naturalna, Ramirent potrzebował systemu ERP, który nie tylko spełnia wymagania funkcjonalne, ale również pozwala na jego rozwój w przyszłości oraz zapewnia pełne wsparcie pod kątem aktualizacji, co znacząco podnosi bezpieczeństwo systemów i pozwala firmie spełniać nawet najbardziej wyśrubowane normy bezpieczeństwa aplikacji i danych. Proces decyzyjny opierał się nie tylko na powyższych wymaganiach, ale zakładał także rozważenie dodatku, który będzie wspierał pion wynajmu, podstawową funkcję systemu w działalności przedsiębiorstwa. Po wielu rozmowach z partnerem, decyzją zarządu postawiliśmy na Dynamics 365 Business Central z własnym rozwiązaniem wspierającym wynajem.

Podjęcie decyzji o wdrożeniu Migracja z Dynamics NAV 2018 do Dynamics 365 Business Central była naturalna, Ramirent potrzebował systemu ERP, który nie tylko spełnia wymagania funkcjonalne, ale również pozwala na jego rozwój w przyszłości oraz zapewnia pełne wsparcie pod kątem aktualizacji, co znacząco podnosi bezpieczeństwo systemów i pozwala firmie spełniać nawet najbardziej wyśrubowane normy bezpieczeństwa aplikacji i danych. Proces decyzyjny opierał się nie tylko na powyższych wymaganiach, ale zakładał także rozważenie dodatku, który będzie wspierał pion wynajmu, podstawową funkcję systemu w działalności przedsiębiorstwa. Po wielu rozmowach z partnerem, decyzją zarządu postawiliśmy na Dynamics 365 Business Central z własnym rozwiązaniem wspierającym wynajem.

Projekt został podzielony na kilka iteracji, w pierwszej firma Ramirent zajęła się przygotowaniem prezentacji przedstawiającej jak kluczowi użytkownicy firmy korzystają z systemu. Następnie rozpoczęto modyfikowanie poprzedniego systemu. Wówczas łącznie wprowadzonych zostało ponad 70 modyfikacji, które miały na celu dalsze usprawnienie pracy z systemem. Kolejnym krokiem były testy nowego systemu. Ze strony Ramirent wybrany został zespół reprezentujący każdy obszar działalności firmy, który zajął się pracą w nowym środowisku i zgłaszaniem ewentualnych uwag co do zasad z jakimi działa nowe rozwiązanie. Ostatnim, najważniejszym etapem był weekend, w którym odbywało się wdrożenie oraz testy. W efekcie pracownicy Ramirent w poniedziałek od 7 rano mogli w pełni skorzystać z nowego systemu ERP.

Przebieg wdrożenia Projekt został podzielony na kilka iteracji, w pierwszej firma Ramirent zajęła się przygotowaniem prezentacji przedstawiającej jak kluczowi użytkownicy firmy korzystają z systemu. Następnie rozpoczęto modyfikowanie poprzedniego systemu. Wówczas łącznie wprowadzonych zostało ponad 70 modyfikacji, które miały na celu dalsze usprawnienie pracy z systemem. Kolejnym krokiem były testy nowego systemu. Ze strony Ramirent wybrany został zespół reprezentujący każdy obszar działalności firmy, który zajął się pracą w nowym środowisku i zgłaszaniem ewentualnych uwag co do zasad z jakimi działa nowe rozwiązanie. Ostatnim, najważniejszym etapem był weekend, w którym odbywało się wdrożenie oraz testy. W efekcie pracownicy Ramirent w poniedziałek od 7 rano mogli w pełni skorzystać z nowego systemu ERP.

Dzięki zmianie systemu na Business Central Ramirent uzyskał dostęp do możliwości integracji systemu ERP z różnymi dodatkowymi rozwiązaniami (np. z PowerApps oraz aplikacjami z AppSource) oraz możliwość dostosowania sytemu do zmieniających się warunków rynkowych i pojawiających się nowych wymagań użytkowników. Równie ważna korzyścią wdrożenia nowego systemu jest zachowanie najwyższego poziomu wsparcia przez dostawcę oraz stałe podnoszenie zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Dzięki zastosowaniu najnowszych wersji systemów operacyjnych oraz bazodanowych Ramirent może mieć pewność, że dane przechowywane w systemie i jego bazach danych są zawsze bezpieczne oraz przetwarzane w odpowiedni sposób.

Korzyści Dzięki zmianie systemu na Business Central Ramirent uzyskał dostęp do możliwości integracji systemu ERP z różnymi dodatkowymi rozwiązaniami (np. z PowerApps oraz aplikacjami z AppSource) oraz możliwość dostosowania sytemu do zmieniających się warunków rynkowych i pojawiających się nowych wymagań użytkowników. Równie ważna korzyścią wdrożenia nowego systemu jest zachowanie najwyższego poziomu wsparcia przez dostawcę oraz stałe podnoszenie zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Dzięki zastosowaniu najnowszych wersji systemów operacyjnych oraz bazodanowych Ramirent może mieć pewność, że dane przechowywane w systemie i jego bazach danych są zawsze bezpieczne oraz przetwarzane w odpowiedni sposób.

Rekomendacja

„Programiści EIP znają i rozumieją zasady działania Ramirent oraz mają świadomość operacji, które zachodzą w przedsiębiorstwie. Współpraca jak zawsze oparta była o najwyższe standardy jakościowe i komunikacyjne. Zespół EIP Dynamics to dla nas jak zespół wewnętrzny, mieliśmy i mamy codzienny kontakt, wszystkie szczegóły są zawsze omówione na spotkaniach i praca odbywa się w partnerskiej relacji.”

Piotr Matyjaszek
IT Manager EC, Ramirent

Co o projekcie sądzi Ramirent?

  • W jaki sposób Ramirent przygotował się do wdrożenia, aby osiągnąć sukces?

    Odpowiedź Ramirentu: "Najważniejszym hasłem projektu był brak zmiany. Poza zmianą wersji systemu, która była ogromnym przedsięwzięciem, opierającym się na przepisaniu setek tysięcy linii kodu, chcieliśmy, żeby nasi użytkownicy mogli otrzymując nowy system poczuć, że nic się dla nich nie zmieniło. Dlatego też, zaraz po przeprowadzeniu warsztatów, podczas których użytkownicy pokazali, jak korzystają z Dynamics NAV, przeprowadziliśmy kilka serii modyfikacji tego systemu i doprowadziliśmy go do takiego poziomu zaawansowania, żeby nie trzeba było niczego modyfikować w nowym systemie.

    Łączna ilość zmian wdrożonych do Navision 2018 jeszcze przed zamknięciem systemu na modyfikacje to 78. Zmiany te były sprawdzone, wdrożone i używane przez pracowników przez kolejne kilka miesięcy, dzięki czemu zdążyli się oni przyzwyczaić do tego jak z nich korzystać, oraz co dają w codziennej pracy. Przejście do Dynamics 365 Business Central to w zasadzie tylko zmiana sposobu włączenia systemu.
    "

  • Jakie funkcjonalności dostępne w D365BC albo w ekosystemie Microsoft i Partnerów okazały się najistotniejsze dla działalności firmy Ramirent?

    Odpowiedź Ramirentu: "Przede wszystkim w świecie IT nie dobrze jest pozostawać w tyle za technologią, dlatego tak istotne jest, by starać się w miarę możliwości unowocześniać systemy funkcjonujące w przedsiębiorstwie, a zwłaszcza jeżeli taka zmiana dotyczy najważniejszego systemu firmy, który stanowi fundament jej działalności.
    Wdrożenie systemu Business Central pozwala otworzyć się na przyszła zmianę, integracje do całego środowiska Microsoft, zwłaszcza gdy przedsiębiorstwo korzysta z platform tej właśnie firmy, a przede wszystkim na najnowsze narzędzia dostarczane przez Microsoft, takie jak Power Platform, sztuczna inteligencja, czy robotyzacja procesów, które w ekosystemie Microsoft są bardzo łatwe do wdrożenia i przy korzystaniu z szeregu produktów tej firmy pozwala również otrzymać wszystkie rozwiązania przy zachowaniu rozsądnych kosztów."

  • Jakie były główne wyzwania projektowe (oraz w jaki sposób zostały przezwyciężone)?

    Odpowiedź Ramirentu: "Najważniejszym wyzwaniem projektowym po stronie Ramirent było skoordynowanie prac zespołu testującego, który był złożony z przedstawicieli wielu obszarów działania firmy oraz rozporoszony geograficznie na terenie kraju. Dzięki pracy w modelu on-line wspólnie z konsultantami i programistami z EIP udało się sprawnie nie tylko przejść przez fazę testów, ale także kilka faz dokonywania poprawek i zmian w Business Central. Zarówno osoby ze strony EIP jak i Ramirent komunikowały się przez maile i Teams, a zadania były dokumentowane w Azure DevOps.
    Kolejnym wyzwaniem dla Ramirent był fakt, jak dużą zmianą w rzeczywistości jest przejście z Navision do najnowszej wersji Business Central, a zwłaszcza, gdy produkt pierwotny jest stosunkowo mocno zmodyfikowany i dopasowany do wymagań biznesu. Wielu modyfikacji elementów nie dało się przenieść do nowego środowiska, bo ich oryginalne wersje nie istniały, trzeba więc było pisać je w całości. Dotyczyło to zarówno elementów standardowych komponentów Business Central, ale przede wszystkim Polskiej lokalizacji tworzonej przez partnerów Microsoft. Ograniczenia jakie zostały wprowadzone do paczki lokalizacyjnej w zasadzie uniemożliwiłyby przejście na nowe środowisko, gdyby nie możliwość ich odtworzenia przez programistów, jednak operacja ta wymagała nie tylko dodatkowego czasu poświęconego na programowanie, ale również dodatkowych nakładów na prawidłową weryfikację, czy wszystko działa poprawnie."

  • Jakie wnioski/konkluzje zostały wyciągnięte po realizacji wdrożenia? Czy było coś zaskakującego podczas realizacji projektu?

    Odpowiedź Ramirentu: "Migracja między starą, a nową platformą to ogromne przedsięwzięci. Pomiędzy Navision 2018, a Business Central v23 było wiele wersji pośrednich, na które pewnie warto było przejść w czasie, kiedy były one bliskie swojej premiery. Tak duży skok nie jest łatwy i wymaga skoordynowanych działań po stronie obydwu firm klienta, aby przygotować swoich pracowników na zmianę i dostawcy, aby tak przeprowadzić wdrożenie, żeby było jak najmniej odczuwalne dla klienta.
    W przypadku tego wdrożenia założeniem było przeniesienie wszystkich danych historycznych, tak, aby nie trzeba było odwoływać się do Navision 2018 w poszukiwaniu historycznych wpisów. To zadanie udało się zrealizować perfekcyjnie, wszystkie dane historyczne są widoczne w nowym systemie, w zasadzie działa on na zasadzie ciągłości danych, więc wszystko co ważne dla przedsiębiorstwa dalej znajduje się w tym samym miejscu – wewnątrz systemu ERP.
    Zaskakująca podczas realizacji samego wdrożenia była szybkość z jaką można zmigrować dane. W momencie, kiedy wdrożenie nowego ERP działa na zasadzie przeniesienia jedynie bilansów, jedynie jakość tych wartości ma znaczenie, natomiast w przypadku tego projektu istotne było, aby w czasie jednego weeekendu, podczas gdy firma nie pracuje, przenieść ogromną bazę danych wraz ze wszystkimi dokumentami widocznymi w systemie i w poniedziałek rano przekazać działający system użytkownikom. Migracja danych trwała łącznie ok 8 godzin, co jest rekordowym czasem, biorąc pod uwagę fakt, że duża część historycznych wpisów sięgała roku 2015, a cała historia była zachowana od roku 2017."

  • Co zostałoby zrobione inaczej, gdyby można było podejść do projektu jeszcze raz?

    Odpowiedź Ramirentu: "Myślę, że sam fakt, że niewiele przychodzi do głowy po kilku miesiącach od wdrożenia, świadczy o tym, że wdrożenie było naprawdę dobrze zaplanowane. Myślę, że zabrakło testów, a może bardziej koncepcji na testy, nie wszystkie scenariusze zostały sprawdzone, bo przecież codzienna praca z najważniejszym systemem w firmie opiera się nie tylko na zadaniach regularnych i powtarzanych codziennie, ale także takich, które dotyczą zamknięcia miesiąca, kwartału, roku. Wewnętrznie staraliśmy się zbudować scenariusze testowe, ale nie każda funkcja została aż tak dokładnie sprawdzona, co poskutkowało koniecznością napraw już w trakcie użytkowania systemu."

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami