17.01.2019

Co wiemy nowego o licencjonowaniu Business Central?

Wykorzystujemy każdą okazję, aby wyjaśnić zawiłości licencjonowania systemu Dynamics. Tym razem informacje pochodzą z webinarium organizowanego przez Microsoft. Przedstawiamy kolejną porcję informacji jakie pojawiły się od czasu konferencji Directions.

O webinarium:

  • Webinarium odbyło się 10 stycznia 2019 roku
  • Prowadzący: Antonio Loscalzo z Microsoftu
  • Tytuł: Business Central Pricing & Licensing
  • Webinarium jest dedykowane partnerom Microsoft.

Jakie mamy nowe informacje od czasu konferencji Directions? 
Od ostatniej konferencji Directions mamy trzy główne zmiany i kilka które są dalej w trakcie wdrażania. Większość zmian powstaje dzięki feedbackowi od Partnerów Microsoftu.

Limited User – Team Member mapping
Pierwsza zmiana dotyczy limitu mapowania członków do 2 użytkowników. Na każdego użytkownika będziemy mieli ograniczenie do 2 członków. Zmiana ta dotyczy wszystkich licencji zakupionych przed 1 października 2018 r.

DEMO/DEV Liczba użytkowników licencji
Następna zmiana dotyczy ilości użytkowników w licencji DEMO/DEV

  • 150 FULL users (użytkownik nazwany)
  • 25 Team members (użytkownik nazwany)
  • 90 dni ważności

Kluczową zmianą jest ograniczenie licencji DEMO/DEV do 90 dni. Oznacza to że co 90 dni należy odświeżyć licencję.
Jest to swojego rodzaju kompromis, należy częściej generować licencje, natomiast w zamian można dodać większą liczbę użytkowników do jednej licencji.

Step up process
Kolejna zmiana dotyczy u przejścia z licencji Business Central Essentials do Business Central Premium. Po pierwsze będzie to proces „samoobsługowy”. Natomiast po drugie opłata zostanie naliczona tylko za różnicę w cenie.

Team Members z dostępem do rozwiazań ISV
Koszt licencji Team Member wynosi $8, i będzie umożliwiał uzyskanie dostępu do 15 niestandardowych jednostek ISV. Innymi słowy oznacza to że Team Member będzie mógł edytować 15 obiektów ISV.

Storage
Dzisiaj Business Central ma ograniczenia w zakresie miejsca na przechowywanie danych. W przyszłości będzie można dokonać zakupu dodatkowej przestrzeni. Zmiana ta będzie dotyczyła również środowisk typu sandbox oraz tzw. środowisk nieprodukcyjnych.

Transactional SKU
Istnieje plan dodania “Transactional SKU”  do obecnej oferty „Finance & Operations”. Więcej informacji będzie dostępnych wkrótce. Natomiast, można już teraz powiedzieć że ta zamiana pozwoli pewnej grupie użytkowników na wykonanie określonej liczby operacji i (transakcji) w systemie.

Licencja na urządzenia
Licencja na urządzenia może wkrótce pojawić się w cenniku. Ten typ licencji będzie ograniczony do obszarów WMS oraz Retail.

Dostępnych będzie 3 użytkowników księgowych na jedną instalację

Dodatkowe dwie licencje partnerskie dla każdej instalacji Business Central on-premise.
W związku z tym, że zmianie ulega model licencjonowania (z „użytkowników jednoczesnych” na „użytkowników nazwanych”), istnieje potrzeba wprowadzenia dodatkowych licencji dla Partnerów dla każdej instalacji Business Central on-premise. Taka zmiana zostanie przeprowadzona wkrótce