W dniach 12-14.10.2016 w Pradze odbyła się konferencja Directions EMEA – największe tego typu wydarzenie na świecie, które zgromadziło 1754 uczestników z 52 krajów pracujących dla 588 Partnerów Dynamics NAV. W konferencji uczestniczyła również reprezentacja Dynamics Development Center, dzięki czemu możemy się z Państwem podzielić naszymi przemyśleniami po tym wydarzeniu.
1. Microsoft potwierdził strategiczną rolę Microsoft Dynamics NAV w swoim portfolio produktów.
Wersja NAV 2017 przyniosła wiele ciekawych zmian (o których szerzej poniżej), a na mapie produktu przewidziane są kolejne odsłony oprogramowania, które będzie dostępne tak jak dotychczas również w wersji on-premise (instalowanej na zasobach klienta). W ten sposób Microsoft chce zagospodarować oba obszary rynku:
- On-premise – głównie poprzez Microsoft Dynamics NAV
- Chmura – głównie poprzez nowy produkt Dynamics 365 (o którym również szerzej poniżej)
2. Nowości w Dynamics NAV 2017
- Z całą pewnością funkcjonalnością która zrobiła największe wrażenie była możliwość pracy na NAV bezpośrednio z usługi O365. Otwierając nowego maila w kliencie poczty Outlook możemy np. sprawdzić dotychczasowe zamówienia klienta (który jest identyfikowany przy pomocy adresu mailowego), podejrzeć jego saldo i wykonać szereg innych czynności. Jeżeli system nie skojarzy danego maila z rekordami NAV, zaproponuje utworzenie nowego kontaktu/klienta. W ten sposób Microsoft chce odpowiedzieć na jedną z największych bolączek obecnych czasów, czyli przełączanie się pomiędzy zadaniami (i systemami). Szacuje się, że działając w ten sposób pracownicy tracą 40% swojej produktywności.
- Istotną nowością są zmiany w setupie aplikacji – teraz uruchamiając Quick Wizard przy pomocy kilku kliknięć jesteśmy w stanie połączyć Microsoft Dynamics NAV z usługą O365 lub Dynamics CRM.
- Wprowadzono również nowe funkcjonalności w obszarze Finansów, Projektów i CRM – o tym szerzej w osobnym wpisie.
- Microsoft potwierdził też, że wiodącym a wkrótce pewnie jedynym sposobem wprowadzania zmian w systemie będzie wykorzystanie ‘Extensions’. Pisaliśmy o tym w kontekście nowości w Microsoft Dynamics NAV 2016.
- Pojawiła się również platforma do tworzenia aplikacji bez znajomości kodu: PowerApp. O tym też napiszemy więcej wkrótce.
3. Dynamics 365 czyli ‘inteligentne aplikacje w chmurze’
- Na konferencji ogłoszono premierę nowego produktu Dynamics 365, który będzie dostępny w dwóch wersjach: Enterprise Edition (połączenie funkcjonalności systemu AX7 i CRM Online) i Business Edition (połączenie części funkcjonalności Dynamics NAV i części funkcjonalności CRM Online)
- Głównym komponentem Dynamics 365 Business Edition będzie aplikacja ‘Financials’, która docelowo obejmie całość funkcjonalności Dynamics NAV Starter Pack. Jej premiera będzie miała miejsce 1.11.2016 r. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2017 roku aplikacja zadebiutuje w czterech innych europejskich krajach, a w dalszej kolejności zostanie udostępniona dla polskich klientów. Natomiast od 1.12.2016 polskie firmy będą mogły na wyjątkowo korzystnych warunkach zakupić pełną funkcjonalność CRM Online w ramach aplikacji Dynamics 365. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
- Dynamics 365 Business Edition będzie dostępny tylko jako rozwiązanie chmurowe, którego funkcjonalność będzie wzbogacana poprzez aplikacje tworzone przez Partnerów. Microsoft ogłosił bardzo agresywną politykę cenową, której największym zwycięzcą będą z pewnością klienci.
10 jubileuszowa edycja konferencji odbędzie się za rok w Madrycie. Na pewno tam będziemy, żeby złożyć relację o nowościach w NAV 2018 i poinformować, jak rozwinął się produkt Dynamics 365.