23.10.2016

Directions EMEA 2016 – relacja z konferencji

W dniach 12-14.10.2016 w Pradze odbyła się konferencja Directions EMEA – największe tego typu wydarzenie na świecie, które zgromadziło 1754 uczestników z 52 krajów pracujących dla 588 Partnerów Dynamics NAV. W konferencji uczestniczyła również reprezentacja Dynamics Development Center, dzięki czemu możemy się z Państwem podzielić naszymi przemyśleniami po tym wydarzeniu.

1. Microsoft potwierdził strategiczną rolę Microsoft Dynamics NAV w swoim portfolio produktów.
Wersja NAV 2017 przyniosła wiele ciekawych zmian (o których szerzej poniżej), a na mapie produktu przewidziane są kolejne odsłony oprogramowania, które będzie dostępne tak jak dotychczas również w wersji on-premise (instalowanej na zasobach klienta). W ten sposób Microsoft chce zagospodarować oba obszary rynku:

  1. On-premise – głównie poprzez Microsoft Dynamics NAV
  2. Chmura – głównie poprzez nowy produkt Dynamics 365 (o którym również szerzej poniżej)

2. Nowości w Dynamics NAV 2017

  1. Z całą pewnością funkcjonalnością która zrobiła największe wrażenie była możliwość pracy na NAV bezpośrednio z usługi O365. Otwierając nowego maila w kliencie poczty Outlook możemy np. sprawdzić dotychczasowe zamówienia klienta (który jest identyfikowany przy pomocy adresu mailowego), podejrzeć jego saldo i wykonać szereg innych czynności. Jeżeli system nie skojarzy danego maila z rekordami NAV, zaproponuje utworzenie nowego kontaktu/klienta. W ten sposób Microsoft chce odpowiedzieć na jedną z największych bolączek obecnych czasów, czyli przełączanie się pomiędzy zadaniami (i systemami). Szacuje się, że działając w ten sposób pracownicy tracą 40% swojej produktywności.
  2. Istotną nowością są zmiany w setupie aplikacji – teraz uruchamiając Quick Wizard przy pomocy kilku kliknięć jesteśmy w stanie połączyć Microsoft Dynamics NAV z usługą O365 lub Dynamics CRM.
  3. Wprowadzono również nowe funkcjonalności w obszarze Finansów, Projektów i CRM – o tym szerzej w osobnym wpisie.
  4. Microsoft potwierdził też, że wiodącym a wkrótce pewnie jedynym sposobem wprowadzania zmian w systemie będzie wykorzystanie ‘Extensions’. Pisaliśmy o tym w kontekście nowości w Microsoft Dynamics NAV 2016.
  5. Pojawiła się również platforma do tworzenia aplikacji bez znajomości kodu: PowerApp. O tym też napiszemy więcej wkrótce.

3. Dynamics 365 czyli ‘inteligentne aplikacje w chmurze’

  1. Na konferencji ogłoszono premierę nowego produktu Dynamics 365, który będzie dostępny w dwóch wersjach: Enterprise Edition (połączenie funkcjonalności systemu AX7 i CRM Online) i Business Edition (połączenie części funkcjonalności Dynamics NAV i części funkcjonalności CRM Online)
  2. Głównym komponentem Dynamics 365 Business Edition będzie aplikacja ‘Financials’, która docelowo obejmie całość funkcjonalności Dynamics NAV Starter Pack. Jej premiera będzie miała miejsce 1.11.2016 r. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 2017 roku aplikacja zadebiutuje w czterech innych europejskich krajach, a w dalszej kolejności zostanie udostępniona dla polskich klientów. Natomiast od 1.12.2016 polskie firmy będą mogły na wyjątkowo korzystnych warunkach zakupić pełną funkcjonalność CRM Online w ramach aplikacji Dynamics 365. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
  3. Dynamics 365 Business Edition będzie dostępny tylko jako rozwiązanie chmurowe, którego funkcjonalność będzie wzbogacana poprzez aplikacje tworzone przez Partnerów. Microsoft ogłosił bardzo agresywną politykę cenową, której największym zwycięzcą będą z pewnością klienci.

10 jubileuszowa edycja konferencji odbędzie się za rok w Madrycie. Na pewno tam będziemy, żeby złożyć relację o nowościach w NAV 2018 i poinformować, jak rozwinął się produkt Dynamics 365.