17.10.2019

Directions EMEA 2019

W tym roku zespół DDC po raz kolejny uczestniczył w największej konferencji dla społeczności skupionej wokół systemu Business Central – Directions EMEA. Tegoroczna edycja odbyła się we Wiedniu. 

O Directions EMEA
Directions EMEA to niezależna konferencja dla partnerów Microsoft, w tym wszystkich partnerów Dynamics 365, Office 365 i Windows Azure oraz niezależnych dostawców oprogramowania. Co roku konferencja zrzesza około 2500 uczestników z całej Europy. Celem konferencji jest poinformowanie uczestników o nowościach w systemie Dynamics oraz utworzenie przestrzeni do dzielenia się wiedzą pomiędzy poszczególnymi partnerami.

Co zostało przedstawione na tegorocznej edycji Directions EMEA 2019?
Microsoft wciąż utrzymuje ten sam kierunek rozwoju, mówiący o budowie wszechstronnego ekosystemu aplikacji biznesowych. Całość powinna być utrzymana w ramach inteligentnej chmury obliczeniowej i jednej wspólnej bazy danych. To właśnie chmura obliczeniowa wydaje się być zagadnieniem, które nadaje kierunek rozwoju na kolejne lata.

Podczas tegorocznego wystąpienia keynote spotkaliśmy się z podobnym przekazem jaki miał miejsce ostatnio. Mowa tutaj o czterech filarach rozwoju systemu:
1) Stabilizacja (ulepszenie komunikatów o błędach).
2) Wydajność (obsługa zadań w tle, poprawiona szybkość wyszukiwania, automatyczny index tuning w Azure SQL).
3) Wsparcie techniczne (telemetria dostępna na linii partner – partner, możliwość utworzenia zapytania (ticket) bezpośrednio z poziomu Admin Center).
4) Bezpieczeństwo (praca nad rozwojem systemu w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, zgodność z normami ISO27001, ISO27017, ISO27018, SOC 1 & 2 Type 2, HIPPA BAA, FERPA).

Ponadto, zaprezentowano nowe logo Business Central.

Wspomniano także o nowej aktualizacji Business Central, która nosi nazwę Wave 2. O tym co nowego przygotował Microsoft wraz z kolejną aktualizacją wkrótce bardziej szczegółowo napiszemy na blogu. Tymczasem zalecamy zapoznanie się materiałami na stronie Microsoft: https://docs.microsoft.com/en-us/dynamics365-release-plan/2019wave2/dynamics365-business-central/planned-features. Kluczową informacją wydaje się fakt że zrezygnowano z języka C/AL oraz klienta RTC (Role Tailored Client). Oznacza to odejście od dotychczasowej technologii w postaci środowiska C/SIDE. Jest to znacząca zmiana z punktu widzenia realizacji projektu wdrożeniowego. Ponadto, trzeba wspomnieć że ostatnia aktualizacja zawiera 140 breaking changes, co oznacza dużą liczbę nowości również w zakresie funkcjonalności.

Jakie nowe funkcjonlaności ogłoszono podczas konferencji?• Szybsze i usprawnione tworzenie ról dla użytkowników dzięki widokowi Role Explorer.
• Skrót klawiszowy Alt + O pozwalający dodawać notatki.
• Liczne usprawnienia w zakresie integracji z programem Microsft Excel (między innymi wiersze dokumentu mogą być wyeksportowane do programu Excel).
• Praca na wielu oknach jednocześnie.
• Sesja online może trwać 2 godziny (zamiast 20 minut)
• Skróty aplikacji są widoczne w etykietach narzędzi.
• Usprawniono odświeżenie aplikacji w tle (podczas pracy).
• VS Code – live check

Podsumowując, najnowsza aktualizacja to przede wszystkim Modern Client, VS Code + AL, ulepszone narzędzia służące do migracji oraz 140 breaking chagnes.

Kluczowe informacje na temat przyszłości Business Central
• SPIRNG RELEASE: Business Central Spring Release będzie możliwy do sprzedaży tylko do 14 października 2020.
• OCTOBER RELEASE: w październiku 2019 wychodzi aktualizacja Wave 2, mająca kluczowy wpływ na środowisko programistyczne (AL i Modern Clinet).
• ROK 2020 oraz 2021: w kolejnych latach możemy się spodziewać kolejnych usprawnień.

• Kolejne ulepszenia w zakresie funkcjonalności.
• Wsparcie następnych krajów względem ich przepisów leglislacyjnych.
• Rozwój rozwiązań ISV.
• Kolejne ulepszenia w zakresie narzędzi migracyjnych (w szczególności przejście z wersji on-premise do chmury).
• Pogłębienie integracji z Power Platform.
• Szeroko rozumiany rozwój usług opartych na chmurze.

Na koniec trzeba wspomnieć że konferencja Directions ogłosiła rebranding. Aktualnie zamiast Directions EMEA/ASIA/NA organizacja będzie działała pod marką Directions 4 Partners. Przyszłoroczna Europejska edycja odpędzie się w Mediolanie.