19.06.2023

Dlaczego użytkownicy Microsoft NAV przechodzą na Dynamics 365 Business Central

Każdy kto korzysta z Dynamics 365 Business Central musi być świadomy, że wysoce rekomendowane jest wykonanie aktualizacji do Dynamics 365 Business Central. Microsoft od kilku lat sukcesywnie wygasza wsparcie dla Dynamics NAV. Oznacza to, że zastosowane zabezpieczenia w Dynamics NAV mogą być przestarzałe. Ponadto, mogą występować problemy związane ze zgodnością ze zaktualizowanymi regulacjami finansowymi oraz problemy z integracją z zewnętrznymi produktami.

Koniec wsparcia dla Dynamics NAV

Wsparcie dla Microsoft Dynamics NAV jest od kilku lat stopniowo wygaszane. Podstawowe wsparcie dla Dynamics NAV 2018 oraz 2018 R2 skończyło się w styczniu 2023. Podstawowe wsparcie dla pozostałych wersji zostało zakończone jeszcze wcześniej. Jedyne wsparcie jakie obecnie pozostaje (stan na 2023 rok) to pomoc techniczna dla Dynamics NAV 2015 oraz NAV 2016.

Dokładnie plan wygaszania wsparcia przedstawia poniższa tabela:

Wersja systemu Data Opis
Dynamics NAV 2016 13 kwietnia 2021 koniec wsparcia podstawowego
Dynamics NAV 2017 11 stycznia 2022 koniec wsparcia podstawowego
Dynamics NAV 2013 R2 9 stycznia 2022 koniec pomocy technicznej
Dynamics NAV 2013 10 stycznia 2023 koniec pomocy technicznej
Dynamics NAV 2018 10 stycznia 2023 koniec wsparcia podstawowego
Dynamics NAV 2018 R2 10 stycznia 2023 koniec wsparcia podstawowego
Dynamics NAV 2015 14 stycznia 2025 koniec pomocy technicznej
Dynamics NAV 2016 14 kwietnia 2026 koniec pomocy technicznej

Bezpieczeństwo i dostęp do przyszłych aktualizacji

Jeżeli wciąż korzystasz z systemu NAV, to musisz wziąć pod uwagę, że zakończyło się wsparcie dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto mogą wystąpić problemy związane ze zgodnością z aktualnymi regulacjami (np. regulacjami finansowymi). Dynamics 365 Business Central, podobnie jak Dynamics NAV oferuje nienaganne przystosowanie systemu do polskich warunków prawno-księgowych. Wszystkie zmiany takie jak Biała Lista, Split Payment lub JPK_VDEK były dostarczane na czas.

Aktualizacja do Microsoft Dynamics 365 Business Central to niezbędny krok do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz uzyskania dostępu do bieżących aktualizacji. Użytkownicy Business Central otrzymują regularne aktualizacje i poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniem, system dokładnie dwa razy w roku otrzymuje dużą aktualizację.

Dostęp do nowych funkcjonalności i odświeżony interfejs użytkownika

Dynamics 365 Business Central oferuje odświeżony interfejs użytkownika. Poza tym, nie da się przejść obojętnie obok szeregu nowych funkcjonalności, które sprawiają, że korzystanie z Microsoft Dynamics jest efektywniejsze i bardziej dostosowane do tego czego użytkownicy wymagają od nowoczesnego systemu ERP.

Dokładną listę funkcjonalności można znaleźć w materiałach Microsoft Docs: tutaj.

Możliwość wdrożenia w chmurze

Brak konieczności zarządzania infrastrukturą serwerową
Dynamics 365 Business Central to rozwiązanie, które jest dystrybuowane jako aplikacja typu SaaS. Zalety rozwiązania chmurowego to brak dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury oraz wysoka niezawodność gwarantowana przez chmurę Azure (99,9% SLA).

Większa elastyczność z zarządzaniu licencjami
Ponadto model SaaS oferuje większą elastyczność w zarządzaniu ilością licencji. Płatność za licencje może się odbywać w miesięcznym trybie abonamentowym. W przypadku gdy firma dynamicznie się rozwija można zwiększyć ilość licencji (czytaj stanowisk dla użytkowników). Jeśli natomiast istnieje potrzeba zredukowania ilości licencji to również można w ciągu jednego okresu rozliczeniowego (np. w ciągu miesiąca) dostosować liczbę licencji do aktualnych potrzeb.

Dostęp do systemu z dowolnego miejsca i urządzenia
Wdrożenie w chmurze sprawia, że można uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia. Wystarczy zalogować się w przeglądarce lub skorzystać z aplikacji mobilnej, aby korzystać z Business Central.