24.12.2021

Dynamics 365 Business Central – on-premises czy w chmurze (SaaS)?

Organizacje, które zamierzają wdrożyć Dynamics 365 Business Central mają do wyboru wersje w on-premises (wykorzystanie własnych zasobów serwerowych) lub wersje SaaS (hostowanie w chmurze Azure). Jakie są argumenty za jednym lub drugim rozwiązaniem?

On-premises

On-premises to rozwiązanie dla tych organizacji, które chcą przechowywać dane lokalnie. W tym przypadku licencja jest kupowana na własność co wiąże się z jednorazową opłatą (opcjonalnie można dokupić roczny abonament BREP – Business Ready Enhancement Plan).

W tym przypadku firma korzystająca z Dynamics 365 Business Central sama zajmuje się administrowaniem serwerem. W tym przypadku wysoce rekomendowany jest doświadczony zespół IT, który zajmie się zabezpieczeniem danych oraz zapewni niezbędne wsparcie infrastruktury IT. Jest to dobre rozwiązanie dla tych podmiotów, które dysponują własnymi serwerami i w związku z tym nie muszą czynić dodatkowych inwestycji.

Jakie są zalety instalacji Dynamics 365 Business Central w wersji on-premises?

  • Pełna kontrola nad sprzętem i procesami serwerowymi.
  • Pełna kontrola nad bezpieczeństwem danych.
  • Kontrola nad wprowadzaniem aktualizacji i ugrade’ów.
  • Mniejsza zależność od połączenia internetowego.

SaaS

Hostowanie systemu w chmurze za pomocą modelu SaaS wiąże się z opłatami miesięcznymi, które są znacznie niższe od opłaty jednorazowej, która występuje w przypadku modelu on-premises.  Warto odnotować, że SaaS to nieco bardziej elastyczne rozwiązanie, gdyż za niewielką opłatą można zwiększyć liczbę użytkowników w razie, gdy organizacja się rozrasta. Dużą zaletą postawienia na chmurę jest po prostu wygoda, rozumiana w taki sposób, że nie trzeba zajmować się utrzymywaniem infrastruktury IT. W przypadku systemu Dynamics 365 Business Central w wersji SaaS za utrzymywanie infrastruktury całkowicie odpowiada Microsoft. Wykorzystywana jest chmura Azure, która gwarantuje dostępność usług na poziomie 99,9%.

Jakie są zalety instalacji Dynamics 365 Business Central w wersji SaaS?

  • Nowoczesne podejście do zarządzania infrastrukturą IT.
  • Duża elastyczność.
  • Kompleksowe utrzymanie infrastruktury IT oraz gwarantowana wysoka niezawodność.
  • Dodatkowe usługi – w ramach chmury Azure organizacje mają dostęp do zintegrowanych usług, które również przetwarzają dane w chmurze. Między innymi Power BI, Share Point, Power Apps oraz rozwiązania typu AI & Machine Learning.
  • Wersja on-line z reguły szybciej otrzymuje aktualizacje niż wersja on-premises. Poza tym, aktualizacje nie wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej (co często bywa konieczne w przypadku aktualizacji w wersji on-premises).

Popularność systemów z rodziny Microsoft Dynamics

Microsoft Dynamics 365 Business Central jest jednym z najpopularniejszych systemów ERP na świecie. Praca z Dynamics 365 Business Central przypomina pracę z znanymi i lubianymi rozwiązaniami z rodziny Micorosoft (np. Office lub Windows), dlatego jest to rozwiązanie, które jest chętnie używane przez pracowników.

Liczby mówią same za siebie. Systemy z rodziny Microsoft Dynamics są na rynku od 32 lat, korzystani z nich 220 000 firm z 196 państw. W efekcie szacuje się, że z systemu Dynamics codziennie korzysta ponad 3 miliony użytkowników.