07.04.2018

Dynamics 365 Business Central, poprzednio znany pod nazwą kodową jako Tenerife jest nową aplikacją biznesową Dynamics 365.

Business Central działa na tym samym kodzie co tradycyjny NAV instalowany w wersji on-premise. Zapewniona została spójność pomiędzy wersją lokalną i wersją opartą na chmurze. Dynamics 365 Business Central to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania przedsiębiorstwem. Obejmuje rozbudowane funkcjonalności księgowo finansowe. Ponadto zawiera między innymi: zarządzanie sprzedażą, zarządzanie projektami, łańcuchem dostaw, zapasami itd.

Korzyści jakie uzyskuje przedsiębiorca po wdrożeniu Dynamics 365 Business Central w uproszczeniu można ująć w postaci trzech obszarów:
– Spójny biznes
– Przemyślane decyzje
– Rozwój firmy

Rozwiązanie pozawala połączyć różne obszary prowadzonego biznesu w jednym spójnym systemie. W rezultacie system informatyczny optymalizuje wiele procesów składających się na działalność przedsiębiorstwa.  Ponadto, wspiera osoby decyzyjne w podejmowaniu racjonalnych decyzji.
Spójny biznes
Business Central skupia procesy z różnych obszarów. Pozwala ograniczyć żmudne i manualne prace, dzięki czemu wpływa na wydajność i  pozwala skupić się na zadaniach o wyższej wartości. Jednocześnie pozwala przeprowadzić audyt funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Kolejnym wartym odnotowania faktem jest dostęp do systemu przy pomocy urządzeń mobilnych. Aplikacja na telefony i tablety jest dostępna dla systemów IOS, Android i Windows. Business Central w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań pozwala korzystać z wszystkich funkcjonalności przy użyciu aplikacji mobilnej. Dzięki temu użytkownicy mogą wykonywać dowolne działania z dowolnego miejsca.
Co więcej, Business Central jest zintegrowany z Microsoft Office, więc swobodnie można korzystać ze znanych i lubianych narzędzi. Interfejs użytkownika jest tak samo intuicyjny jak w pakiecie Office. Na przykład wysyłka zamówień lub faktur może się odbywać bezpośrednio z programu Outlook. Szablony dokumentów mogą być tworzone z poziomu znanego edytora Microsoft Word. Natomiastzarządzanie danymi odbywa się z poziomu Microsoft Excel, który z kolei jest zintegrowany z narzędziem analitycznym Power BI.
Przemyślane decyzje
Istotną kwestią dla każdego przedsiębiorstwa jest „podejmowanie mądrzejszych decyzji”. Business Central obejmuje wszystkie procesy przedsiębiorstwa, w połączeniu z zaawansowanymi funkcjonalnościami oferowanymi przez Power BI (rozwiązanie Business Inteligence zaprojektowane przez Microsoft), dzięki czemu pozwala na generowanie wartościowych raportów i analiz. Raporty są dostępne w przejrzystych panelach dzięki czemu stanowią ważne źródło wiedzy dla osób podejmujących kluczowe decyzje w przedsiębiorstwie. Power BI pozwala na lepsze zarządzanie magazynem, zapasami a nawet na prognozę sprzedaży. Używając zaawansowanej analityki pomagasz swojej firmie uzyskać przewagę konkurencyjną.
Rozwój firmy
Kiedy firma myśli o wdrożeniu rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem, często istotnym czynnikiem przy wyborze jest szybkie i bezproblemowe skonfigurowanie i uruchomienie systemu. Organizacje nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na uczeniu się nowego rozwiązania oraz poświęcać zbyt długo zajmować się importem danych.  Kolejnym czasochłonnym i kosztownym procesem bywa aktualizowanie wdrożonego rozwiązania. Business Central wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom oferując „In-Product Wizards”, który pozwala na szybkie i bezproblemowe przeniesienie danych z poprzednio używanego rozwiązania.
Poza tym, wszyscy wiemy jak ważne jest przyzwyczajenie użytkowników do interfejsu poprzedniego oprogramowania dlatego zostały przygotowane intuicyjne „In-Product-Tutorials” które pozwalają skorzystać z samouczka gdziekolwiek i kiedykolwiek użytkownik potrzebuje pomocy.  Użytkownicy za pomocą intuicyjnej metody drag and drop mogą personalizować swój interfejs użytkownika w zależności od swoich potrzeb w zakresie UX.Kolejną zaletą jest fakt, że Business Central jest dostarczany w modelu SaaS. Oznacza to że firma nie musi martwić się o działanie urządzeń, jednocześnie optymalizuje koszty przeznaczane na tworzenie infrastruktury informatycznej, ponieważ o bezproblemowe działanie systemu przez całą dobę 365 dni w roku dba zewnętrzne Data Center.
Business Central jest kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania organizacją, natomiast w niektórych przypadkach wymagane jest by wspierał specyficzne potrzeby określonej branży lub przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem tego problemu w większości przypadków są rozszerzenia w postaci aplikacji z platformy Microsoft AppSource. Dzięki temu Business Central jest łatwo rozszerzalny o dodatkowe funkcjonalności specyficzne dla danego rynku lub przedsiębiorstwa.