13.01.2022

Licencjonowanie użytkowników Dynamics 356 Business Central

Licencje Dynamics 365 Business Central są sprzedawane dla każdego użytkownika. W związku z czym o tym, ile licencji trzeba będzie zakupić decyduje ilość użytkowników pracujących w systemie. W zależności od wybranej licencji użytkownik ma dostęp do mniejszej lub większej ilości funkcjonalności.

Dostępne są trzy główne poziomy licencjonowania:

  • FULL User Essential
  • FULL User Premium
  • Team Member

Full Users Essentials

Licencja Full User Essentials obejmuje następujące moduły: zarządzanie finansami, zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie projektami oraz zasoby ludzkie. Z dostępu na licencji Essentials korzystają zazwyczaj osoby pracujące w działach finansowych, logistycznych, sprzedażowych oraz menadżerowie. W praktyce licencja Essentials jest wystarczająca w firmach o charakterze handlowym i usługowym.

Full Users Premium

Użytkownik Premium ma dostęp do tych samych modułów, z których może korzystać Full Users Essentials, plus dodatkowo ma dostęp do funkcjonalności z zakresu zarządzania serwisem i produkcją. W związku z czym licencja Premium jest wykorzystywana przede wszystkim w firmach o charakterze produkcyjnym.

Team Members

Tańszą alternatywą dla użytkowników FULL Essentials oraz Premium jest Team Members. Jest to dobre rozwiązanie dla tych pracowników, którym na co dzień wystarczy ograniczony dostęp do systemu. Użytkownicy Team Members mogą odczytywać dane, generować raporty wprowadzać czas pracy, wprowadzać wydatki, korzystać z aplikacji PowerApps oraz aktualizować istniejące dane. Poza tym, użytkownicy z licencją Team Members mają możliwość zatwierdzania lub odrzucania zadań w przepływach pracy.

Co warto wiedzieć na temat licencjonowania użytkowników?

Warto odnotować, że licencji Full nie można mieszać. To znaczy, że można skorzystać np. z 10 licencji Full Essentials + 5 licencji Team Members. Nie możliwy jest natomiast scenariusz, w którym jeden tenant korzysta jednocześnie z licencji Full Essentials oraz Full Premium.

Kolejny aspekt warty odnotowania jest taki, że licencjonowanie odbywa się zgodnie z podejściem Named User Concept, co oznacza, że licencjonowany jest każdy tak zwany użytkownik nazwany. Innymi słowy nie ma możliwości dzielenia licencji w ramach jednego stanowiska pracy.

Ciekawym rozwiązaniem, jest możliwość zakupu licencji dla zewnętrznego księgowego. Jest to licencja Full Essentials lub Full Premium, jednak nie posiada dostępu do ustawień i zadań administracyjnych.

Poza trzema głównymi typami licencji (FULL Essentials, FULL Premium oraz Team Members) można się jeszcze spotkać z licencją Device. Jest to licencja, która jest dedykowana dla urządzeń. Jest wykorzystywana w przypadku urządzeń POS oraz różnego rodzaju urządzeń produkcyjnych.

Więcej na temat licencjonowania można przeczytać tutaj