11.01.2021

Migracja do Business Central online

Organizacje, które chcą przenieść lokalnie zainstalowany (on-premiese) system Microsoft Dynamics do chmury, mogą łatwo przejść do Business Central Online.

Przejście do chmury to przede wszystkim zwiększona kontrola kosztów oraz lepsza wydajność infrastruktury IT. Wybierając licencje SaaS ograniczamy nakłady poniesione na obsługę serwera, do tego uproszczone są kwestie związane z licencjonowaniem (wersja SaaS zawiera licencje SQL oraz Windows Server).

Pozostałe zalety to między innymi:

  • Zwiększone bezpieczeństwo i niezawodność – chmura Azure zapewnia umowę SLA gwarantującą dostępność usług na poziomie 99,9%.
  • Niezawodna integracja z innymi chmurowymi rozwiązaniami od Microsoft – Power Bi, Machine Learning, Power Apps, Power Automate, Flow, Office 365 oraz dostęp do usług Microsoft Cloud.
  • Szybszy deploy. Konfiguracja i czas potrzebny na wdrożenie jest nieco krótszy.
  • Dostępność do danych z dowolnego miejsca, bezproblemowe tworzenie kopii zapasowej oraz łatwe odzyskiwanie danych. Uznaje się, że Wykorzystanie chmury pozwala wyeliminować problemy związane z konserwacją oprogramowania (kopie zapasowe, aktualizacje, poprawki).
  • Wygodne i automatyczne aktualizacje oprogramowania.
  • Zwiększona skalowalność i elastyczność – szybciej i wygodniej można zoptymalizować nakłady ponoszone na infrastrukturę IT. Wygodniejsze jest również dopasowywanie ilości zakupionych licencji do aktualnych potrzeb organizacji.

Microsoft przygotował wiele scenariuszy przejścia do chmury z innych wersji systemu Dynamics. Najpopularniejsze scenariusze są następujące:

1) Migracja do Business Central Online z Business Central On-premieses
(można przejść do BC Online z wersji 14, 15, 16 oraz 17). Informacje na temat procesu migracji można znaleźć w materiałach Microsoft tutaj.

2) Aktualizacja z Dynamics NAV do Business Central Online
Na początku trzeba zaktualizować do wersji Business Central Spring 2019 (wersja 14) lub nowszej. Następnie spersonalizowane funkcjonalności są konwertowane do aplikacji typu extensions, po czym przeprowadzana jest właściwa migracja do chmury.

3) Migracja do Business Central Online z Dynamics GP
Process migracji do chmury z reguły jest obsługiwany na następujących runkach: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia.

Więcej na temat możliwych scenariuszy migracji do chmury można przeczytać w materiałach Microsoft tutaj.