30.04.2019

O czym należy pamiętać przygotowując się do wdrożenia systemu ERP?

Większość zadań składających się na wdrożenie systemu ERP nie należy do najprostszych, dlatego warto uczyć się na błędach poprzedników. Zapoznaj się z naszą listą najczęstszych błędów, które mogą wykoleić Twoją implementację ERP i przygotuj się na ich uniknięcie!

Wdrożenie systemu ERP jest wspólnym wysiłkiem Klienta i Dostawcy systemu.
Zarówno Klient, jak i Dostawca systemu muszą wziąć aktywny udział we wdrożeniu, aby odnieść sukces w projekcie. Wybierz dostawcę, który oferuje głęboką wiedzę, potrafi dobrze komunikować się z interesariuszami i potwierdził dostępność na czas trwania projektu. Z drugiej strony, będziesz musiał włożyć w projekt wystarczająco dużo wizji i mocy decyzyjnej, aby dostarczyć Dostawcy odpowiednie informacje we właściwym czasie.

Wdrożenie systemu oznacza, że Twoi pracownicy będą pracować dłużej
Brzmi banalnie, każdy z nas musi od czasu do czasu pracować dłużej. Dla większości z nas nie jest problemem pracować jedną dodatkową godzinę dziennie przez tydzień. Ale dodatkowe 4 lub 8 godzin. Przez dwa tygodnie? Przez miesiąc? Istnieją etapy projektu, gdy wymagana jest dokładnie taka ilość dodatkowego obciążenia. A ponieważ niewiele z nas może pracować 16 godzin dziennie przez dłuższy okres czasu, naprawdę ważne jest, aby dobrze rozdzielać zadania pomiędzy pracowników w zespole, mieć wsparcie, zatrudnić pracownika tymczasowego lub po prostu zaplanować wdrożenie projektu w najmniej napiętym momencie roku.

Zadania, które pochłoną większość czasu pracy twojego pracownika:
· Analiza (spotkania warsztatowe); do 8 godzin dziennie
· Szkolenie użytkowników końcowych; do 8 godzin dziennie
· Testy akceptacji użytkowników; 4-8 godzin dziennie
· Obsługa Go-Live; 4-8 godzin dziennie

Zadania wymagające pośredniego zaangażowania:
· Analiza dokumentacji / komentarze; do 4 godzin dziennie
· Migracja danych – przygotowanie danych; do 4 godzin dziennie

Zadania, które są najczęściej realizowane przez Dostawcę i wymagają jedynie minimalnego wysiłku ze strony Twojego zespołu:
· Ustawienia systemu
· Modyfikacje systemu
· Tworzenie interfejsów
Najprawdopodobniej twój Dostawca będzie od czasu do czasu konsultował się z Tobą w sprawie niektórych szczegółów, ale średnie zaangażowanie Twojego zespołu nie powinno przekraczać 1 godziny dziennie.

„Zacznij od końca”
To nie tylko jeden z najsłynniejszych cytatów Stephena R. Coveya, ale także credo przy wdrażaniu systemu ERP. Twój dostawca powinien przynieść na stół wiedzę i najlepsze praktyki, ale jeśli nie masz wizji, nie będziesz zadowolony z efektu końcowego. Nikt nie wie lepiej, jakich problemów doświadczasz obecnie lub w jakim kierunku rozwija się Twoja firma w ciągu najbliższych kilku lat. Jako minimum powinieneś mieć listę celów, które chciałbyś osiągnąć pod koniec wdrożenia i przedyskutować je ze swoim Dostawcą przy podejmowaniu decyzji o ostatecznym zatwierdzeniu projektu.

Zdolność do adaptacji
Jeśli myślisz o wdrożeniu systemu ERP, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja firma szybko się rozwija. Może tempo rozwoju przerosło możliwości obecnego rozwiązania?
Jesteś pewny że nie staniesz twarzą w twarz ze ścianą szybciej niż sądzisz?  Czy wejdziesz na nowe rynki? Czy potrzebujesz 3 razy więcej użytkowników niż obecnie? Czy zamierzasz otworzyć zakład produkcyjny?
Upewnij się, że system może rozwijać się wraz z Tobą i zapewniać przynajmniej te wszystkie rzeczy, które możesz przewidzieć, że będą potrzebne w najbliższej przyszłości.

Czy na pewno wziąłeś wszystko pod uwagę?
Projekty ERP są tak skomplikowane, że wykolejają się przez zestaw przeszkód, które są dość łatwe do przewidzenia. Traktuj to jako podsumowanie tego artykułu i jednocześnie jako listę kontrolną, przygotowując się do implementacji systemu ERP:
· WIZJA: Zacznij od końca
· CEL: Czy wiesz, co chcesz osiągnąć i jakie problemy rozwiązać?
· ZMIANA: Jakie zmiany przewidujesz, do czego system będzie musiał dostosować się w nadchodzących latach?
· ZASOBY: Czy masz plan, w jaki sposób zarządzać swoimi zasobami, gdy obserwujesz wzrost zakresu projektu?
· POJEDYŃCZY PUNKT AWARII: Czy masz kopię zapasową dla każdego zidentyfikowanego pojedynczego punktu awarii? (Przykład: tymczasowe korzystanie z platformy Azure, jeśli infrastruktura IT nie jest gotowa na czas).
· DNI WOLNE: Czy przy planowaniu harmonogramu realizacji wziąłeś pod uwagę dni wolne od pracy i urlop urlopowy?
· WYSOKI / NISKI SEZON: Czy plan projektu uwzględnia zmienną dostępność pracowników?