04.06.2021

Oprogramowanie dla firm od Microsoft

W niniejszym artykule wymieniamy popularne rozwiązania od Microsoft, które są poszukiwane przez organizacje planujące wdrożenie rozwiązania klasy ERP lub CRM. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę oprogramowania Microsoft  Dynamics NAV (obecnie Dynamics 365  Business Central), Dynamics AX (obecnie Finance and Operations), Business Central, Dynamics 365 oraz Office 365. 

Microsoft Dynamics NAV (poprzednia wersja obecnego Dynamics 365 Business Central)

Microsoft NAV dynamics to globalne rozwiązanie ERP. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta ponad 120 tysięcy firm na całym świecie. NAV Dynamics jest rozwiązaniem klasy ERP, które usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. między innymi usprawnia procesy finansowe, produkcyjne, magazynowe oraz sprzedażowe. Wiele firm wciąż korzysta z oprogramowania Microsoft Dynamics NAV, natomiast najnowsza wersja tego rozwiązania to Dynamics 365 Business Central. Wsparcie dla Dynamics NAV nie jest kontynuowane i zgodnie z polityką Microsoft obecnie można wdrożyć wyłącznie Dynamics 365 Business Central.

Microsoft Dynamics AX (aktualnie Microsoft Dynamics 365 for Finance & Operations oraz Dynamics 365 for Retail).

Oprogramowanie Microsoft dla firm oferuje także Dynamics AX, który jest rozwiązaniem klasy ERP, rekomendowane dla większych organizacji niż te które korzystały z Dynamics NAV. Moduły jakie zawiera to oprogramowanie to miedzy innymi Finanse, Środki Trwałem Kadry, Płace, CRM, Zakupy, Sprzedaż oraz Zarządzeni magazynem.

Od lipca 2017 Dynamics AX funkcjonuje pod nazwą Finance and Operations. Dostępna jest także wersja skupiająca się na handlu detalicznym znana pod nazwą Dynamics 365 for Retail

Od lipca 2017 Dynamics AX funkcjonuje pod nazwą Finance and Operations. Dostępna jest także wersja skupiająca się na handlu detalicznym znana pod nazwą Dynamics 365 for Retail

Microsoft Dynamics 365 Business Central

Oprogramowanie Microsoft dla firm to także innowacyjny Dynamics 365 Business Central. Jest to system klasy ERP, który został wprowadzony na rynek przez Microsoft w 2018 roku. Jest to kontynuacja Microsoft Dynamics NAV oraz AX. Funkcjonalności tego oprogramowania Microsoft zostały podzielone na kilka modułów o następujących nazwach: Finanse, Sprzedaż, Zakupy, Magazyn, CRM, Zasoby ludzkie, Projekty, Serwis, Produkcja.

Dynamics 365 Business Central jest przykładem tego jak może wyglądać nowoczesny system ERP. Jest to oprogramowanie, które wyróżnia się nowoczesnymi i intuicyjnym interfejsem. Ponadto, przełomowy jest fakt, że w zależności od preferencji z oprogramowania można korzystać w modelu SaaS (cloud) lub na własnych zasobach serwerowych (on-premises).

Wybierając Microsoft Dynamics 365 w modelu SaaS organizacja inwestująca w Business Central nie musi zajmować się kwestiami związanymi z utrzymaniem infrastruktury. Oprogramowanie oraz dane aplikacji są utrzymywane w centrum danych Microsoft Azure.

Microsoft Dynamics 365

Microsoft Dynamics 365 to system CRM, usprawniający zarządzanie relacjami z klientem. CRM system pomaga w zarządzaniu i utrzymywaniu relacji z klientami oraz w zarządzaniu lejkiem sprzedażowym. Jest to oprogramowanie, które między innymi oferuje możliwość segmentacji danych, analizę danych w czasie rzeczywistym oraz wiele różnego rodzaju funkcjonalności, które usprawniają prace marketingowo-sprzedażowe.

Office 365 / Microsoft 365

Office 365 Jest to powszechnie rozpoznawalny pakiet który posiada aplikacje biurowe, wzbogacone o rozwiązania korzystające z chmury Microsoft. Oprogramowanie Office 365 poza dobrze znanymi aplikacjami biurowymi (między innymi Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Access, OneNote oraz Teams) posiada takie rozwiązania jak Exchange Server oraz SharePoint Server. Dzięki tym rozwiązaniom produkty pakietu biurowego Office są świadczone online i są automatycznie aktualizowane. Microsoft Office oferuje dodatkowo użytkownikowi korzystanie z takich rozwiązań jak OneDrive (wirtualny dysk w chmurze) lub Power BI (rozwiązanie Business Intelligence.