04.06.2021

Oprogramowanie dla firm od Microsoft

W niniejszym artykule wymieniamy popularne rozwiązania od Microsoft, które są poszukiwane przez organizacje planujące wdrożenie rozwiązania klasy ERP lub CRM. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę  Dynamics NAV, Dynamics AX (obecnie Finance and Operations), Business Central, Dynamics 365 oraz Office 365. 

Microsoft Dynamics NAV (poprzednik Business Central)

Microsoft Dynamics NAV to globalne rozwiązanie ERP. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta ponad 120 tysięcy firm na całym świecie. Jest to rozwiązanie klasy ERP, które usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. Dynamics NAV między innymi usprawnia procesy finansowe, produkcyjne, magazynowe oraz sprzedażowe. Wiele firm wciąż korzysta z systemu Dynamics NAV, natomiast najnowsza wersja tego rozwiązania to Dynamics 365 Business Central. Wsparcie dla Dynamics NAV nie jest kontynuowane i zgodnie z polityką Microsoft obecnie można wdrożyć wyłącznie Dynamics 365 Business Central.

Microsoft Dynamics AX (aktualnie Microsoft Dynamics 365 for Finance & Operations oraz Dynamics 365 for Retail).

Jest to rozwiązanie klasy ERP, które było rekomendowane dla większych organizacji niż te które korzystały z Dynamics NAV. Moduły jakie zawiera to oprogramowanie to miedzy innymi Finanse, Środki Trwałem Kadry, Płace, CRM, Zakupy, Sprzedaż oraz Zarządzeni magazynem.

Od lipca 2017 Dynamics AX funkcjonuje pod nazwą Finance and Operations. Dostępna jest także wersja skupiająca się na handlu detalicznym znana pod nazwą Dynamics 365 for Retail

Microsoft Dynamics 365 Business Central

Dynamics 365 Business Central to system klasy ERP, który został wprowadzony na rynek przez Microsoft w 2018 roku. Jest to kontynuacja Microsoft Dynamics NAV oraz AX. Funkcjonalności zostały podzielone na kilka modułów o następujących nazwach: Finanse, Sprzedaż, Zakupy, Magazyn, CRM, Zasoby ludzkie, Projekty, Serwis, Produkcja.

Business Central jest przykładem tego jak może wyglądać nowoczesny system ERP. Jest to oprogramowanie, które wyróżnia się nowoczesnymi i intuicyjnym interfejsem. Ponadto, przełomowy jest fakt, że w zależności od preferencji z oprogramowania można korzystać w modelu SaaS (cloud) lub na własnych zasobach serwerowych (on-premises).

Wybierając model SaaS organizacja inwestująca w Business Central nie musi zajmować się kwestiami związanymi z utrzymaniem infrastruktury. Oprogramowanie oraz dane aplikacji są utrzymywane w centrum danych Microsoft Azure.

Microsoft Dynamics 365

Microsoft Dynamics 365 to system CRM, usuprawniający zarządzanie relacjami z klientem. CRM system pomaga w zarządzaniu i utrzymywaniu relacji z klientami oraz w zarządzaniu lejkiem sprzedażowym. Jest to oprogramowanie, które między innymi oferuje możliwość segmentacji danych, analizę danych w czasie rzeczywistym oraz wiele różnego rodzaju funkcjonalności, które usprawniają prace marketingowo-sprzedażowe.

Office 365 / Microsoft 365

Office 365 jest to powszechnie rozpoznawalny pakiet który posiada aplikacje biurowe, wzbogacone o rozwiązania korzystające z chmury Microsoft. W ramach Office 365 poza dobrze znanym pakietem biurowym (między innymi Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Access, OneNote oraz Teams) znajdziemy takie rozwiązania jak Exchange Server oraz SharePoint Server. Dzięki tym rozwiązaniom produkty pakietu Office są świadczone online i są automatycznie aktualizowane. Dodatkowo użytkownik może korzystać z takich rozwiązań jak OneDrive (wirtualny dysk w chmurze) lub Power BI (rozwiązanie Business Intelligence).