29.07.2020

Personalizacja ekranu w Business Central

W tym artykule opisujemy jak dopasować Dynamics 365 Business Central do swoich indywidualnych potrzeb za pomocą funkcjonalności Projektowanie.

Personalizacja ekranu w Business Central. Personalizacja systemu odbywa się przede wszystkim poprzez wybranie odpowiedniej roli np. Główny księgowy, Kierownik działu informatyki, Menedżer projektu, Dyspozytor, Operator maszyn itd. Dynamics 365 Business Central poza predefiniowanymi układami charakterystycznymi dla wybranych stanowisk (np. Główny księgowy), pozwala na personalizacje poszczególnych elementów znajdujących się na ekranie pod własne preferencje. W tym celu należy kliknąć na ikonkę zębatki w prawym górnym roku ekranu. Następnie klikamy na Projekt.

 

Następnie na górze ekranu pojawia się fioletowa ramka informująca o przejściu w tryb projektowania. 

Warto zwrócić uwagę, że do wyboru jest widok monitora, tabletu oraz telefonu. W związku z czym personalizacja może dotyczyć również urządzeń mobilnych. 

Kiedy najedziemy kursorem na określony element na ekranie, pojawi się fioletowa ramka z listą dostępnych możliwości. Na poniższym przykładzie „ustaw okienko blokowania” oraz „usuń”. 

Tryb Projektowanie pozwala zmieniać położenie poszczególnych elementów za pomocą znanej i wygodnej metody „drag and drop”. Dzięki czemu personalizacja ekranu jest bardzo szybka i intuicyjna. Na poniższym przykładzie „Niezakończone zamówienia sprzedaży” są przeciągane z prawej do lewej kolumny. Podczas przeciągania pojawia się intuicyjna półprzeźroczysta poświata wybranego elementu. 

Ponadto, w zależności od wybranej sekcji można dodawać określone pola do strony. W tym celu wystarczy kliknąć plus na górze ekranu (na fioletowym polu).  Na poniższym przykładzie można dodać pola dotyczące faktury zakupu (np. typ dokumentu lub nr odbiorcy płatności).

Warto odnotować, że wprowadzone zmiany będą widoczne tylko na naszym ekranie. Nie należy się martwić o to, że wprowadzone modyfikacje będą również widoczne u współpracowników. Dzięki przemyślanemu dostosowaniu elementów na ekranie do własnych potrzeb można znacznie zwiększyć efektywność pracy z systemem. 

Zobacz Business
Central na żywo