08.03.2016

Perspektywa Klienta #1: Wdrażając system ERP zwróć uwagę na skalę działalności dostawcy

Tym artykułem rozpoczynamy serię postów dotyczących najważniejszych kamieni milowych z perspektywy klienta planującego wdrożenie systemu ERP:

  • Wybór partnera
  • Podpisanie umowy
  • Wdrożenie
  • Korzystanie

Autorem tego wpisu jest Guus Krabbenborg, który przedstawia bardzo ciekawe wnioski dla potencjalnych klientów Microsoft Dynamics dzieląc się tym samym swoim ponad 20-letnim doświadczeniem w obszarze systemów ERP. Guus jest współtwórcą i współwłaścicielem QBS Group i Partner Master Class.

Wdrażając system ERP zwróć uwagę na skalę działalności dostawcy
Czy Twój obecny system ERP będzie wdrażany i rozwijany za 5 lat? Czy zniknie z rynku wchłonięty przez fale bankructwa, fuzji i przejęć? Czy zdajesz sobie sprawę, co to oznacza dla Twojej firmy?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez firmę analityczną IDC, na świecie działa ok. 12 000 firm wdrażających systemy ERP. Ten rynek jest niesłychanie podzielony – 5 największych firm w tym obszarze ma 17% udział w rynku. Kolejne 40% jest podzielonych pomiędzy 574 partnerów, a ostatnie 43% rynku obsługuje aż 11 400 firm bijących się o resztki marży.
Najwięksi gracze rosną w siłę, podczas gdy mali stają się jeszcze mniejsi, są przejmowani lub znikają z rynku. Co więcej, dotychczasowi producenci małych rozwiązań stają się dystrybutorami większych firm. Taką tendencję do konsolidacji da się również zauważyć w innych branżach. Około 1900 roku w Stanach działało ponad 1000 producentów samochodu; teraz na tym rynku jest 3 głównych graczy. To samo dotyczy przemysłu lotniczego. W świecie IT liczbę systemów operacyjnych, baz danych i edytorów tekstu można już teraz policzyć na palcach jednej ręki – tak samo stanie się z systemami ERP.

Nie dziwi zatem, że skala w jakiej działają dostawcy systemów ERP jest kluczowym wskaźnikiem, który pozwala odgadnąć, czy dane rozwiązanie utrzyma się na rynku przez kolejne 3-5 lat. Pokaźne budżety na R&D, międzynarodowe kanały dystrybucji, duża liczba klientów i prężny marketing są również dobrymi prognostykami przyszłych sukcesów. Lokalni dostawcy ERP są pod dużą presją. Czy wciąż jest na rynku miejsce dla graczy niszowych? Tak, ale tylko jeśli skupią się wyłącznie na małych wdrożeniach sprofilowanych pod kątem danej branży.

Dla tych którzy rozglądają się za nowym systemem ERP polecam prześledzić dotychczasową historię dostawcy i jego zaangażowanie w dalszy rozwój systemu. Nikt przecież nie chce wdrożyć świetnego funkcjonalnie rozwiązania, które chwilę później zniknie z rynku.