17.08.2016

Perspektywa Klienta #2: Lepiej szybciej niż taniej

Dziś ciąg dalszy serii dotyczącej perspektywy klienta w kontekście zakupu systemu ERP autorstwa Guusa Krabbengorga. Poniższy wpis dotyczy etapu Podpisania Umowy i przedstawia unikalną i wartościową perspektywę dla wszystkich potencjalnych klientów systemu Microsoft Dynamics NAV.

Lepiej szybciej niż taniej
Firmy które dokonują zakupu system ERP osiągają większe korzyści z szybkiego wdrożenia, niż z pokaźnych zniżek oferowanych przez partnera. Niemniej większość firm wciąż koncentruje się na uzyskaniu jak najniższej ceny – czas na zmianę!

W czasie wdrożenia systemu ERP klienci muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami. Użytkownicy kluczowi są częściowo wyłączeni ze swoich codziennych zadań, co tworzy presję na nadgodziny i związane z tym dodatkowe koszty. Ponadto w tym czasie występuje podwójny koszt związany z utrzymaniem i obsługą sprzętu i oprogramowania dla starego i nowego systemu.

W związku z powyższym powinniśmy oczekiwać, że firmy będą się starały z całych sił, aby czas wdrożenia był tak krótki jak to tylko możliwe. Tymczasem w bardzo wielu przypadkach tak nie jest! Czas wdrożenia ma bardzo niski priorytet – firmy przekładają operacyjne uruchomienie systemu bez chwili zawahania (np. na „po świętach”), nie licząc się z podwójnymi kosztami takiego postępowania.

Dostawcy systemów ERP mogą Państwu pomóc w skróceniu czasu wdrażania. W ten sposób uzyskacie wcześniejszy zwrot z poniesionej inwestycji. Ale do tego jest potrzebne inne nastawienie na etapie negocjacji. Nie proście o zniżkę na usługach, bo wdrożenie może zostać zrealizowane częściowo przez młodszych konsultantów, a tymczasem obecność na projekcie doświadczonych konsultantów bardzo szybko się zwraca, bo są to osoby które mogą zapobiec przesunięciom produkcyjnego uruchomienia systemu. Poproś swojego dostawcę, aby „wypłacił” Ci zniżkę nie w gotówce, ale np. w dodatkowych dniówkach pracy – to da Twojemu projektowi dodatkowy impuls jakościowy. Rozważ nawet zaproponowanie dostawcy premię za ukończenie projektu przed czasem – przecież każdy uzyskany w ten sposób tydzień niesie dla Twojej firmy realne i mierzalne korzyści.

Zakup oprogramowania to nie poszukiwanie systemu o najniższej cenie, tylko walka o jak najszybsze wdrożenie. Pamiętajmy: irytacja związana z przedłużającym się wdrożeniem trwa nadal kiedy przyjemność związana z uzyskaniem niskiej ceny już dawno minęła.