30.08.2016

Perspektywa Klienta #3: Operacja na otwartym sercu

Wdrożenie systemu w bardzo wielu aspektach przypomina operację na otwartym sercu. W obu przypadkach trzeba to zrobić dobrze za pierwszym razem!

Operacja na otwartym sercu
Czy wybrałbyś się do najbliższego szpitala, aby poddać się operacji serca? To przecież tak niedaleko! Albo czy podjęłabyś tę decyzję na podstawie najniższej ceny oferowanej w danej klinice? A co gdyby lekarz wykonujący operację był stażystą w szpitalu?

Wdrożenie systemu ERP ma wiele analogii z operacją na otwartym sercu. Wiedza medyczna jest tak zaawansowana, że te skomplikowane procedury mogą być przeprowadzane z ogromną szansą na powodzenie. To oczywiście nie oznacza, że każdy chirurg ma odpowiednie ku temu kwalifikacje. W czasie operacji serce musi cały czas pracować i operacja musi się udać za pierwszym razem. W tym obszarze nie ma kolejnych prób!

Systemy ERP również można wdrożyć z sukcesem. Ale to nie oznacza, że każdy dostawca oprogramowania ma taką samą szansę na powodzenie. W czasie wdrożenia procesy w Twojej firmie muszą dalej funkcjonować bez zarzutu. I tylko nieliczne firmy mogą sobie pozwolić na sfinansowanie ponownego wdrożenia, w przypadku niepowodzenia pierwszego.

Sukces lub porażka projektu ERP są ściśle powiązane z poziomem samego wdrożenia. Bardzo wielu klientów z dużą niedbałością podchodzi do tego zagadnienia i zgadzają się na jakichkolwiek konsultantów, pod jedynym warunkiem że będą wystarczająco tani. „Zapominają” o tym jak istotna jest jakość w tej samej chwili w której rozpoczynają rozmowę o rabatach. Podejmują dyskusyjne decyzje, jak na przykład wyłączenie dokumentacji z projektu. Czy to mądre podejście? Z całą pewnością szukają oszczędności nie tam gdzie powinni.

Klienci którzy poważnie podchodzą do kwestii jakości wdrożenia, muszą się bardzo dobrze przygotować. Powinni znać odpowiedzi na takie pytania: Który z dostawców ma największy procent wdrożeń zakończonych sukcesem? Kto może zaprezentować swoje doświadczenie (np. w czasie wizyty referencyjnej)? Który partner ma wiedzę o mojej branży? Nie bójcie się też poprosić o CV osób, które mają wejść w skład zespołu wdrożeniowego. I nie podejmujcie decyzji zanim nie porozmawiacie z Project Managerem!

Osiągnięcie wysokiej jakości wdrożenia wymaga poniesienia pewnych nakładów. Ale radość z niskiej ceny szybko przemija, podczas gdy frustracja wywołana niską jakością wdrożenia trwa i trwa.