08.09.2016

Perspektywa Klienta #4: Systemy ERP – koszt czy inwestycja?

Poniższy artykuł jest ostatnim z serii „Perspektywa Klienta” autorstwa Guusa Krabbengorga. Zapraszamy do lektury!

Systemy ERP – koszt czy inwestycja?
Tradycyjnie systemy ERP kojarzone są z ponoszeniem wydatków. I chociaż przekonanie o tym, że wyższa jakość danych w firmie, która jest efektem wdrożenia może wpłynąć pozytywnie na jej wyniki jest coraz bardziej rozpowszechnione, patrzenie na wdrożenie przez pryzmat kosztów wciąż ma swoich licznych zwolenników. A to nie zawsze słuszne podejście!

Wiele firm jest wprost niezadowolona z ich obecnego oprogramowania, które jest zbyt skomplikowane w obsłudze, mało elastyczne i nie nadąża za zmieniającym się biznesem. Potrzeba chwili sprawia, że użytkownicy takich systemów szukają wsparcia w Excelu czy MS Access, na domiar złego nie dzieląc tych plików z innymi pracownikami ze wszelkimi tego konsekwencjami. To zadziwiające, że takie firmy wciąż obstają przy swoim dotychczasowym rozwiązaniu. „Inwestycja się jeszcze nie zwróciła” okazuje się być ważniejszym argumentem niż fakt że zawodzący system przyczynia się np. do utraty klientów. Zazwyczaj czara goryczy wypełni się do ostatniej kropli zanim te firmy zaczną działać i myśleć o zmianie sytemu.

Pewnie nie będziecie Państwo zdziwienie jeśli powiem, że przy wyborze nowego systemu koszty grają również decydującą rolę. Firmy bez wahania odrzucają dostawców proponujących cenę o 3% wyższą niż średnia, nawet jeżeli zaoferował 30% lepsze parametry dotyczące innowacyjności i niezawodności systemu.

Czy Państwa firma należy do tej kategorii niezadowolonych klientów? W takiej sytuacji warto wrócić myślami do momentu, kiedy zapadała decyzja o wyborze systemu. Czy pamiętacie jeszcze jacy inni dostawcy byli wtedy na krótkiej liście? Być może wybierając ich systemy teraz nie trzeba byłoby myśleć o zmianie? Na przykład dlatego, że tamten system rozwinął się o funkcjonalności których tak bardzo teraz potrzebujecie, albo dostawca dzięki swojej wiedzy sektorowej wniósłby unikalną wartość dodaną do Waszej firmy?

Patrzenie na oprogramowanie jako na inwestycję, nie jako koszt stwarza zupełnie nową perspektywę, która może być pomocna w wyborze właściwego rozwiązania. Finansowe korzyści które przynosi nowy system, to jak długo będzie rozwijany i aktualizowany (a więc na ile lat rozłoży się nam inwestycja) – nagle te argumenty stają się ważniejsze. I właśnie dzięki tej nowej perspektywie istnieje duża szansa że tym razem wybierzemy bardziej odpowiednie rozwiązanie.