29.05.2021

Podstawowe informacje o licencjonowaniu Business Central

Dynamics 365 Business Central to rozwiązanie dedykowane dla firm z sektora MŚP. Jest to rozwiązanie, które dopasowuje się do wielkości organizacji co oznacza, że można zwiększyć lub ograniczyć ilość użytkowników/licencji w zależności od potrzeb.

Typy wdrożeń

Business Central jest dostępny w modelu tradycyjnym w formie lokalnej instalacji (on-premises). W tym wypadku licencja jest kupowana na własność w postaci jednorazowej opłaty. Organizacja sama jest odpowiedzialna za zorganizowanie infrastruktury serwerowej. Zalety takiego rozwiązania to pełna kontrola na przeprowadzaniem aktualizacji możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury.

Drugim rozwiązaniem jest model SaaS. Jest to nowoczesne rozwiązanie polegające na dokonywaniu opłaty abonamentowej. W ramach jednego abonamentu organizacja otrzymuje licencje oraz dostęp do infrastruktury w chmurze. Zatem nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury serwerowej. Jest to niemal niezawodne rozwiązanie, gdyż Microsoft oferuje niezawodność na poziomie 99,9% zgodnie z obowiązującym SLA. Kolejną zaletą rozwiązania SaaS są wyjątkowo wygodne aktualizacje, które nie wymagają ingerencji zespołu technicznego.

Alternatywą jest model hybrydowy. W tym przypadku system jest instalowany na zewnętrznym Data Center zarządzanym przez EIP Dynamics lub naszego partnera. Tutaj podobnie jak w przypadku instalacji lokalnej organizacja ma pełną kontrolę nad przeprowadzaniem aktualizacji.

Więcej o typach wdrożeń tutaj

Licencje Dynamics 365 Business Central

Zasadniczo Dynamics 365 Business Central jest dostępny w dwóch modelach licencyjnych

  • Perpetual – zakup licencji na własność.
  • Subskrypcja – abonament polegający na płatnościach dokonywanych co miesiąc.

W Dynamics 365 Business Central opłata licencyjna jest pobierana za każdego użytkownika. Licencje są dostępne w trzech wersjach w zależności od funkcjonalności do jakich ma dostęp dany użytkownik.

Licencja Essential
Uzytkownik Essential ma dostęp do funkcjonalności z następujących obszarów: zarządzanie finansami, sprzedaż, zakupy, magazyn, CRM, zasoby ludzkie, zarządzanie projektami.

Licencja Premium
Uzytkownik Premium ma dostęp do tych samych funkcjonalności, które są przypisane do użytkownika Essentials. Dodatkowo ma dostęp do modułów serwis oraz produkcja.

Licencja Team Member
Team member to tak zwana lekka licencja, która nie daje pełnego dostępu do systemu, natomiast pozwala na odczyt danych. Ponadto użytkownicy posiadający tą licencję mogą akceptować/odrzucać zadania, towrzyć/edytować/usuwać dane osobowe oraz pracować na niektórych arkuszach.

Więcej o rodzajach licencji tutaj