11.06.2017

Podsumowanie Directions EMEA 2017

Cztery tygodnie po Directions EMEA kurz zdążył opaść. Tymczasem społeczność skupiona wokół systemu Dynamics NAV jest zajęta pracą. Dla niektórych nic się nie zmieniło, inni przygotowują się na nadejście Dynamics 365 „Tenerife”, a całkiem liczna grupa zainteresowała się naszą ofertą dotyczącą outsourcingu prac programistycznych (www.nav-developers.com).

Co wiemy 25 dni po pierwszym wystąpieniu Marko Perisica? W ciągu ostatnich kilku tygodni staram się śledzić każdą wiadomość, webinarium, podcast, aby zsyntetyzować wszystkie dostępne informacje. Oto moje wnioski …

Dynamics NAV 2018 będzie ostatnią główną wersją systemu Dynamics NAV
Będą jeszcze dwie wersje Dynamics NAV: Dynamics NAV 2018, który zostanie udostępniony 1 grudnia 2017 roku i Dynamics NAV 2018 R2, który zostanie wydany wiosną 2018 roku. Później Dynamics NAV będzie kontynuowany jako Dynamics 365 „Tenerife” i stanie się on-premise’ową częścią oferty Microsoftu. Oznacza to porzucenie strategii ‘cloud-only’ na rzecz podejścia ‘cloud-first’.

Dynamics 365 „Tenerife” pojawi się wiosną 2018 roku
Dynamics 365 „Tenerife” będzie miało wersję online, która pojawi się na wiosnę 2018 roku. Decyzja dotycząca nazwy powinna zostać niedługo ostatecznie rozstrzygnięta, na razie produkt ten ma swoją nazwę kodową „Tenerife”. Ma być oparty na Dynamics 365 Finance and Operations Business Edition (dawniej Dynamics 365 for Financials) i będzie oferował pełne możliwości NAV.

Dynamics 365 Business Edition i Dynamics 365 Enterprise Edition znikną jako osobne marki
Zostaną zastąpione przez jedną markę: Dynamics 365 Apps. Pierwsze wskazówki, że Microsoft idzie w tym kierunku widać już na stronie https://dynamics.microsoft.com/en-us/, która nie przedstawia informacji o obu wersjach. Niektóre aplikacje będą dostępne w dwóch (lub więcej) opcjach cenowych. Możliwe będzie dodanie Dynamics 365 Apps do Dynamics 365 „Tenerife” by zwiększać ich podstawowe możliwości.

Business Management Suite vs Business application platform
Pod koniec 2018 powinniśmy mieć następujące opcje:
• Dynamics 365 „Tenerife” on-premise, które oferuje wszystkie możliwości NAV
• Dynamics 365 „Tenerife” chmura, który będzie kontynuacją D365 BE, ponadto zaoferuje wszystkie możliwości NAV
• Dynamics 365 Apps – wybór aplikacji, które wcześniej były komponentami linii produktowej D365 Enterprise Edition
• Business application platform – możliwość tworzenia przez partnerów własnych rozwiązań opartych na Dynamics 365 „Tenerife”. Więcej na ten temat poniżej.

W słowach firmy Microsoft: „Microsoft chce zaoferować nowe, kompleksowe biznesowe rozwiązanie w chmurze – rozszerzenie Dynamics 365 Finance i Operations Business Edition, dodając pełne możliwości Dynamics NAV. Zostanie ono dostarczone jako dwie oddzielne oferty, które klienci mogą kupić za pośrednictwem naszego kanału partnerskiego:

• Aplikacja chmurowa Microsoft Dynamics 365, dostępna w programie Cloud Solution Provider (CSP)  – oferująca obsługę kluczowych obszarów biznesowych takich jak sprzedaż, zarządzanie finansami, zarządzanie projektami i operacje.

• Business application platform dla ISVs, dla niezależnych dostawców oprogramowania, platforma która umożliwia partnerom programu Microsoft ISV Cloud Embed budowę i oferowanie branżowych rozwiązań chmurowych bezpośrednio swoim klientom, aby zaspokoić ich unikalne potrzeby.

Obsługa dwóch kodów źródłowych
Jest sporo zamieszania (a będzie na pewno jeszcze więcej) na temat oferty aplikacji biznesowych. Najpierw AX połączono z CRM tworząc Dynamics 365 Enterprise Edition. Teraz Dynamics 365 Business Edition będzie kontynuowany jako Dynamics 365 „Tenerife” (wersja chmurowa), a Dynamics NAV jako Dynamics 365 „Tenerife” (wersja on-premise). W sumie oznacza to, że partnerzy będą potrzebowali wiedzy o dwóch różnych kodach źródłowych, aby zaoferować cały zestaw aplikacji biznesowych Microsoft. Może to być nieco trudne, ponieważ partnerzy byli przywiązani najczęściej do jednego z rozwiązań NAV lub AX, teraz będą musieli znać oba, ponieważ dla klientów będzie to jedna marka, jedna platforma i będą oczekiwać możliwości swobodnego przechodzenia od jednego rozwiązania do drugiego.

Przyszłość aplikacji do sprzedaży i marketingu
Wygląda na to, że Microsoft bardzo męczył się przez ostatni rok, abydostarczać aplikacje dla sprzedaży i marketingu w niższych progach cenowych W każdym razie, to co widziałem w tym roku jest bardzo obiecujące. Aplikacja Sprzedaż wydaje się naprawdę prosta, solidna i ma w sobie ten „powiew online”. Konfiguracja jest bardzo prosta – wystarczy połączyć się z nią za pomocą konta O365 (aby wykorzystywać integrację z Outlook i SharePoint), a następnie zaimportować pierwszy zestaw danych i gotowe. Podczas otwierania aplikacji po raz pierwszy, można obejrzeć film wprowadzający lub skorzystać z samouczka. Interfejs jest zoptymalizowany pod kątem mniej złożonych procesów sprzedaży, a dane można edytować z poziomu listy, co w mojej opinii dla wielu przedstawicieli handlowych może być znakomitą funkcjonalnością.

Oferowanie usług na AppSource
Microsoft na ten temat opowiadał podczas konferencji i teoretycznie jest to bardzo interesująca idea, ale okazuje się, że ma pewne ograniczenia. Otóż partnerzy otrzymali niedawno nową możliwość: teraz nie tylko mogą wgrywać swoje aplikacje na Microsoft AppSource, ale również oferować tam swoje usługi (jako pakiet szkoleniowy, dwudniowy warsztat itp. – pewną drobną usługę po stałej cenie). Co więcej, klienci, którzy chcą zrobić pierwsze kroki w Dynamics 365 „Tenerife”, otrzymają pop-up informujący o tej ofercie (np. „Czy wiesz, że są partnerzy, którzy mogą zaoferować szkolenia z zakresu Dynamics 365 w twojej okolicy?”). Niestety ta nowa funkcja jest dostępna tylko dla klientów z USA. Drugie ograniczenie polega na tym, że platforma nie umożliwia zakupów, tylko przedstawia kontakt do potencjalnego oferenta usługi.

O365 oferuje tenanta Dynamics 365
To  wygląda naprawdę obiecująco, ponieważ każdy użytkownik biznesowy O365 będzie miał tenanta Dynamics 365. W ten sposób Microsoft zbliża każdego ze 100 milionów użytkowników O365, aby stał się również klientem Dynamics 365.

Common Data Service
Jeśli Common Data Service sprosta pokładanym w nim nadziejom, będzie to ogromny sukces. Chodzi o to, że niektóre / większość / wszystkie (?) Aplikacje biznesowe firmy Microsoft będą działały w ramach usługi Common Data Service. Oznacza to, że będą dzielić wspólny model danych, w tym wspólne encje (takie jak Konto, Kontakt, Produkt, Zlecenie sprzedaży, Zgłoszenie serwisowe itp.). Ponadto dane będą przechowywane w sposób umożliwiający wielu aplikacjom bezproblemowy dostęp do nich.

Czego nie wiemy?
Istnieją ważne aspekty oferty, które wciąż nie zostały ujawnione:

  • Nazwa systemu, który obecnie występuje pod nazwą kodową „Tenerife”
  • Opcje cenowe i licencyjne
  • Ścieżki przejścia dla obecnych klientów NAV / D365 / AX

Moim zdaniem
Microsoft rozwija swoją ofertę obejmującą cały cykl życia każdej firmy:

  • Jeśli jesteś naprawdę małą firmą (np. 1-2 osoby rozpoczynające swoją wymarzoną firmę w garażu), wypróbuj program do fakturowania firmy Microsoft, który zawierają niektóre plany O365.
  • Czy Twój produkt osiągnął już rynkowy sukces i nie możesz się dalejrozwijać, przechowując dane potencjalnych klientów w niepowiązanych plikach programu Excel? Dynamics 365 for Sales (prawdopodobnie niższy punkt cenowy) może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Nie musisz już kupować całego rozwiązania CRM / ERP, z pewnością ta jedna aplikacja poradzi sobie z tym czego potrzebujesz.
  • Czy chcesz usprawnić twój proces fakturowania? Może warto skorzystać z Dynamics 365 „Teneryfa” w chmurze? Prawdopodobnie nie zatrudniasz księgowego na tym etapie – nie martw się, zawsze możesz używać „Accountant Hub” i powierzyć dostęp do systemu zewnętrznemu księgowemu. Czy wyrosłeś już z D365 „Tenerife”? Nie ma problemu, mamy w ofercie Dynamics Finance and Operations (prawdopodobnie wyższy punkt cenowy).

Jestem pewien, że już widzicie Państwo dokąd zmierzam. Dzięki ponad 100 milionom użytkowników O365, Microsoft ma doskonałą bazę klientów dla swoich aplikacji biznesowych. Nie wspominając o LinkedIN  (500 milionów, w tym zapewne ok 1 milion Użytkowników Premium). Zastanawiam się, kiedy będzie można uaktualnić swoje konto LinkedIN, tak aby oferowało funkcjonalności D365 for Sales (BTW, taki pakiet już istnieje i nosi nazwę „Microsoft Relationship Sales”).