21.09.2016

Power BI – wizualizacja danych w Microsoft Dynamics NAV

Na konkurencyjność współczesnego przedsiębiorstwa w dużej mierze wpływa właściwe pozyskiwanie, przetwarzanie, analiza i interpretacja danych. Jedną z zalet systemu Microsoft Dynamics NAV jest możliwość budowania baz danych, które integrują wszystkie informacje powstałe w przedsiębiorstwie. Sprawny proces konsolidacji danych wymaga jednakże wdrożenia narzędzi pozwalających na przeprowadzanie szybkich procesów analitycznych i generowanie wartościowych raportów. Odpowiedzią na powyższe wyzwania może być Power BI – nowoczesny zestaw narzędzi analitycznych od Microsoft.

Power BI stanowi połączenie i udoskonalenie czterech aplikacji będących częścią pakietu Excel BI – Power View, PowerPivot, Power Query oraz Power Map. Narzędzie to pozwala na szybszą, wydajniejszą i bardziej zrozumiałą wizualizację danych. Całość dokonujemy na witrynie powerbi.com lub za pomocą aplikacji PowerBI desktop, którą instalujemy na własnym komputerze. Tworząc profil mamy dostęp do obszaru roboczego, który podzielony został na trzy główne części:

1. Zestawy danych – XML, OData, SQL, Oracle, Web – to tylko niektóre zestawy danych, którymi możemy zasilać nasz obszar roboczy. W szczególności w wielu przypadkach bardzo przydatna okazuje się możliwość zawarcia w jednej bazie danych zapisów Microsoft Dynamics NAV oraz arkuszy kalkulacyjnych Excel. Pomiędzy wszystkimi źródłami możemy tworzyć odpowiednie relację oraz wprowadzać interesujące nas kalkulację. Zasilanie danych możemy dokonywać zarówno na stronie powerbi.com, jak i również za pomocą aplikacji PowerBI Desktop.

2. Raporty – bardzo szybki sposób na wizualizację odpowiednio wyselekcjonowanych pozycji z wcześniej przygotowanych zestawów danych (możliwe do publikacji na stronie www):

3. Pulpity nawigacyjne (dashboards) – składają się na nie odpowiednio wyselekcjonowane raporty, mierniki, oraz wtyczki zewnętrzne (w tym możliwość dodania zewnętrznych arkuszy kalkulacyjnych). Dzięki odpowiednio zaprojektowanym pulpitom nawigacyjnym użytkownik jest w stanie w bardzo precyzyjny sposób uzyskać interesujący go zbiór kluczowych informacji, wspierających proces podejmowania decyzji bądź prawidłową ocenę funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Integracja Microsoft Dynamics NAV z usługą Power BI daje ogromne możliwości analizy. Rozwiązanie pozwala na połączenie z predefiniowanym zestawem danych i uzyskanie szybkiego dostępu do przeprowadzania analiz. Co więcej, Power BI umożliwia nam planowanie automatycznych procesów odświeżania, dzięki czemu raporty są na bieżąco aktualizowane. Użytkownicy mogą tworzyć modele analityczne, dowolnie modyfikować wizualizacje, a także udostępniać prezentacje innym użytkownikom. Dodatkowo, fakt iż usługa świadczona jest online sprawia, iż do korzystania z raportów możemy wykorzystywać urządzenia mobilne. Dostęp do danych staję się szybszy i bardziej komfortowy.

Wygoda, szybkość a także doskonała integracja z produktami Microsoft sprawiają, że Power BI powinien być rozważany przy każdym wdrożeniu systemu Microsoft Dynamics NAV. A to wszystko za darmo w wersji podstawowej lub w cenie $9,99/user miesięcznie dla usługi Power BI Pro.

Zapraszamy serdecznie do prezentacji DEMO tego rozwiązania. Sami jesteśmy użytkownikami Power BI i chętnie opowiemy o tym w jaki sposób ta aplikacja wspiera nasz biznes 🙂