09.04.2021

Aktualizacja do Business Central z Dynamics NAV

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące aktualizacji z Dynamics NAV do Business Central.

Jak wygląda przenoszenie danych ze starej wersji NAV do Business Central?
Firma wdrożeniowa dysponująca odpowiednim doświadczeniem (np. EIP Dynamics) zadba o to, aby przeniesienie danych odbyło się w sposób kompleksowy i bezbłędny. Wykonywany jest backup danych oraz w razie potrzeby testowa baza danych. W efekcie przejście ze starej wersji na nową jest płynne i kwestie związane z przeniesieniem danych nie są zauważalne z perspektywy użytkownika systemu.

Jak będą wyglądały kolejne aktualizacje po przejściu z Dynamics NAV do Business Central?
Aktualizacje w systemie Business Central online odbywa się w sposób automatyczny (tj. bez konieczności pomocy programistów tak jak to było dotychczas w przypadku Dynamics NAV). Wystarczy po prostu wybrać okno czasowe podczas którego będzie wykonywana aktualizacja i samodzielnie zaakceptować i tym samym wykonać update systemu do najnowszej wersji. W efekcie aktualizacje Business Central online są znacznie szybsze i wygodniejsze w porównaniu do aktualizacji jakie znamy z Dynamics NAV.

Czy w Business Central można dokonać modyfikacji/personalizacji podobnie jak w przypadku Dynamics NAV?
W Business Central można korzystać z modyfikacji (na zasadzie Events) oraz z rozszerzeń (Exentsions). Prace programistyczne są wykonywane przy użyciu języka programowania AL. W efekcie można dostosować system do swoich potrzeb zupełnie tak samo jak było to w przypadku Dynamics NAV.

Zdarzenia to elementy kodu, które są umieszczane w niestandardowym obiekcie (lub jednostce kodu), który jest oddzielony od podstawowego kodu aplikacji. Z kolei rozszerzenia to coś na zasadzie dodatków, które nie znajdują się w ramach podstawowej aplikacji. Jeśli planujesz przejście na Business Central online to będziesz musiał przenieść swoje modyfikacje do wydarzeń i rozszerzeń. Zadanie to jest płynnie i bezproblemowo wykonywane przez partnera Microsoft (np. EIP Dynamics) w ramach wykonywanej aktualizacji.

Pozostałe materiały na temat aktualizacji do Business Central: