08.09.2021

Business Central w chmurze obliczeniowej

W niniejszym artykule opisujemy co to jest chmura obliczeniowa oraz przedstawiamy jakie korzyści wynikają z wykorzystania Dynamics 365 Business Central w chmurze.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa, czy też technologia cloud computing (przetwarzanie w chmurze) to model, w którym oprogramowanie jest rozumiane i sprzedawane jako usługa (SaaS – Software as a Service). Innymi słowy, przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej to możliwość dostępu do oprogramowania bez konieczności zakupu licencji na oprogramowanie, które trzeba zainstalować na własnych serwerach, gdyż wykorzystywana jest infrastruktura usługodawcy. W przypadku Dynamics 365 Business Central w modelu SaaS, dostęp do systemu jest możliwy dzięki chmurze Azure.

Chmura obliczeniowa powinna w ciągu kilku najbliższych lat zdominować polski rynek usług dla biznesu

  • Wykorzystanie chmury obliczeniowej w biznesie nie jest nowym zagadnieniem. Coraz więcej polskich firm korzysta z takiego rozwiązania. Co więcej, rozwiązanie cloud computing i zalety jakie posiada, prawdopodobnie w przeciągu zaledwie kilku najbliższych lat powinno zdominować polski rynek usług dla biznesu. Jeszcze kilka lat temu większość wdrożeń odbywała przy użyciu własnej infrastruktury. Obecnie trend ten się odwraca i coraz więcej wdrożeń jest wykonywanych w modelu SaaS. Warto odnotować, że Microsoft bardzo intensywnie inwestuje w rozwój chmury (oraz ogólnie pojętej cyfrowej transformacji) w Polsce. Zalety chmury obliczeniowej są niepodważalne, a potwierdzeniem tego jest inwestycja opiewająca na 1 miliard dolarów USD skupiająca się na stworzeniu regionu centrów danych w Warszawie. Region ten będzie stanowił ważną część globalnej infrastruktury chmurowej Microsoftu.

Dlaczego warto postawić na wdrożenie w chmurze?

  • Chmura obliczeniowe w modelu SaaS to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, które nie dysponują własną infrastrukturą techniczną. Zakupienie sprzętu oraz zatrudnienie personelu dbającego o serwery stanowi pewną barierę, którą dzięki postawieniu na model SaaS można w łatwy sposób ominąć
  • Dynamics 365 Business Central w wersji online to gwarancja dużej stabilności. Całość odbywa się w chmurze Azure, która gwarantuje dostępność na poziomie 99,9% oraz bardzo restrykcyjne SLA w razie ewentualnych usterek.
  • Wdrożenie ERP oraz przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej wspiera skalowanie biznesu. W dowolnym momencie można odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć parametry wydajnościowe. Ponadto, co miesiąc można szybko i bez dużych formalności zmienić ilość zakupionych licencji dla użytkowników, co jest szczególnie pomocne wtedy, gdy przedsiębiorstwo szybko się rozwija.
  • Chmura obliczeniowa Azure zapewnia bardzo wysokie standardy dotyczące utrzymania bezpieczeństwa. Microsoft zainwestował ponad miliard dolarów w badania oraz rozwój zabezpieczeń. W szeregach Microsoft pracuje niemal 3,5 tysiąca ekspertów ds. bezpieczeństwa.
  • SaaS oraz chmura obliczeniowa to duet, który wspiera mobilność. Dzięki Business Central w wersji online można mieć dostęp do środowiska pracy praktycznie z każdego miejsca w którym jest dostęp do Internetu. Jest to szczególnie istotne w czasach gdy home office bije rekordy popularności.

Dowiedz się więcej: