08.09.2021

Business Central w chmurze obliczeniowej

W niniejszym artykule opisujemy czym jest chmura obliczeniowa oraz przedstawiamy jakie korzyści wynikają z Dynamics 365 Business Central w chmurze.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa (przetwarzanie w chmurze) to model, w którym oprogramowanie jest rozumiane i sprzedawane jako usługa (SaaS – Software as a Service). Innymi słowy jest to dostęp do oprogramowania bez konieczności zakupu licencji na oprogramowanie, które trzeba zainstalować na własnych serwerach, gdyż wykorzystywana jest infrastruktura usługodawcy. W przypadku Dynamics 365 Business Central w modelu SaaS, dostęp do systemu jest możliwy dzięki chmurze Azure.

Chmura obliczeniowa powinna w ciągu kilku najbliższych lat zdominować polski rynek usług dla biznesu

  • Wykorzystanie chmury obliczeniowej w biznesie nie jest nowym zagadnieniem. Coraz więcej polskich firm korzysta z takiego rozwiązania. Co więcej, szacuje się, że przeciągu zaledwie kilku najbliższych lat chmura obliczeniowa powinna zdominować polski rynek usług dla biznesu. Jeszcze kilka lat temu większość wdrożeń odbywała przy użyciu własnej infrastruktury. Obecnie trend ten się odwraca i coraz więcej wdrożeń jest wykonywanych w modelu SaaS. Warto odnotować, że Microsoft bardzo intensywnie inwestuje w rozwój chmury (oraz ogólnie pojętej cyfrowej transformacji) w Polsce. Potwierdzeniem tego jest inwestycja opiewająca na 1 miliard dolarów USD skupiająca się na stworzeniu regionu centrów danych w Warszawie. Region ten będzie stanowił ważną część globalnej infrastruktury chmurowej Microsoftu.
  • Dlaczego warto postawić na wdrożenie w chmurze?
  • SaaS to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, które nie dysponują własną infrastrukturą techniczną. Zakupienie sprzętu oraz zatrudnienie personelu dbającego o serwery stanowi pewną barierę, którą dzięki postawieniu na model SaaS można w łatwy sposób ominąć.
  • Dynamics 365 Business Central w wersji online to gwarancja dużej stabilności. Całość odbywa się w chmurze Azure, która gwarantuje dostępność na poziomie 99,9% oraz bardzo restrykcyjne SLA w razie ewentualnych usterek.
  • Zaletą wdrożenia ERP w chmurze jest zwiększona skalowalność. W dowolnym momencie można odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć parametry wydajnościowe. Ponadto, co miesiąc można szybko i bez dużych formalności zmienić ilość zakupionych licencji dla użytkowników, co jest szczególnie pomocne wtedy, gdy przedsiębiorstwo szybko się rozwija.
  • Azure zapewnia bardzo wysokie standardy dotyczące utrzymania bezpieczeństwa. Microsoft zainwestował ponad miliard dolarów w badania oraz rozwój zabezpieczeń. W szeregach Microsoft pracuje niemal 3,5 tysiąca ekspertów ds. bezpieczeństwa.
  • SaaS oraz chmura obliczeniowa to duet, który wspiera mobilność. Dzięki Business Central w wersji online można mieć dostęp do środowiska pracy praktycznie z każdego miejsca w którym jest dostęp do Internetu. Jest to szczególnie istotne w czasach gdy home office bije rekordy popularności.

Dowiedz się więcej: