28.01.2022

FAQ: upgrade z Dynamics NAV do Business Central

Przedstawiamy listę często powtarzających się pytań, które dotyczą przejścia z Dynamics NAV na Dynamics 365 Business Central. 

Czy upgrade do Business Central jest konieczny?

Nie ma obowiązku wykonania migracji z Dynamics NAV do Business Central. Trzeba jednak odnotować, że Microsoft zakończył wsparcie dla NAV. Oznacza to, że nie będzie już więcej aktualizacji wydanych dla Dynamics NAV. Poza tym, może się pojawić problem z wydawaniem nowych licencji (np. w sytuacji, gdy organizacja się powiększa i chce zakupić licencje dla większej ilości użytkowników).

Natomiast Business Central jest stale rozwijany. Co roku zaplanowane są dwie duże aktualizacje o nazwie Wave 1 oraz Wave 2, dzięki którym użytkowanie systemu jest bezpieczne i coraz wydajniejsze.

Czy przejście na Business Central oznacza konieczność przejścia „do chmury”?

Instalacja może być dokonana zarówno w chmurze Azure jak i na serwerach lokalnych.

Dynamics 365 Business Central słynie z tego, że jest oparty na chmurze. Business Central jest dobrym przykładem rozwiązania sprzedawanego w postaci usługi SaaS. Na temat korzyści wynikających z instalacji BC w chmurze można przeczytać tutaj.

Mimo wielu zalet i dobrych opinii jakimi cieszy się BC online, warto odnotować, że Business Central, jest również dostępny w formie instalacji lokalnej. Z tej możliwości korzystają firmy, które mają zamiar skorzystać ze specyficznych modyfikacji. Czasami przyczyną takiej decyzji jest problem ze stabilnym łączem internetowym lub kwestie prawne (np. gdy dane ze względów prawnych nie mogą być hostowane poza serwerami lokalnymi).

Co dzieje się z modyfikacjami, które były utworzone w Dynamics NAV?

Business Central ma wiele funkcjonalności, które wcześniej nie były dostępne w NAV, co oznacza, że niektóre modyfikacje mogą nie być już konieczne (przykład nowododanych funkcjonalności to między innymi uzgadnianie rachunków bankowych). Niemniej jednak w razie potrzeby Business Central umożliwia dostosowanie systemu do specyficznych potrzeb organizacji dzięki Extensions. W efekcie nie ma problemu z odwzorowaniem dostosowań, które były stosowane w Dynamics NAV, po aktualizacji do Business Central.

Co dzieje się z danymi podczas migracji do Business Central?

Dane, które były dotychczas w Dynamics NAV będą dostępne w Business Central.

Kto może skorzystać z aktualizacji do Business Central?

Praktycznie każda organizacja może uaktualnić Dynamics NAV do Business Central. Jednak nie zawsze możliwe jest bezpośredni uaktualnienie systemu do najnowszej wersji BC. Na przykład w przypadku NAV 2015, 2016, 2017, 2018 konieczne jest zaktualizowanie do Business Central v14 a dopiero w kolejnym kroku można dokonać aktualizacji do najnowszej wersji tj. Business Central v19. Więcej na temat ścieżek aktualizacji można przeczytać tutaj.

Jak długo trwa migracja do Business Central?

Standardowo migracja zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zaletą przejścia na Business Central z Dynamics NAV jest fakt, że pracownicy przesiadający się na nową wersje systemu potrzebują mniej czasu na zapoznanie się z systemem niż użytkownicy przechodzący na Business Central z innego systemu ERP.

Ile kosztuje upgrade do Dynamics 365 Business Central?

Informacja cenowa jest możliwa do uzyskania po wypełnieniu krótkiego formularza na naszej stronie pod tym adresem: wycena online.

Gdzie znajdę więcej informacji na temat upgrade do Dynamics 365 Business Central?