24.07.2021

Rozszerzenie Business Central o dodatkowe funkcjonalności

Dynamics 365 Business Central jest systemem, który można niemal dowolnie dostosować do swoich potrzeb. Firma EIP Dynamics specjalizuje się w zadaniach programistycznych rozszerzających możliwości funkcjonalne. Microsoft Dynamics 365 Business Central oferuje możliwość połączenia poprzez web services OData i SOAP, a także przy pomocy kilkudziesięciu API. Dzięki czemu można zintegrować jego możliwości z rozwiązaniami i usługami firm trzecich. 

Aplikacje dostępne na AppSource

Na platformie AppSource dostępnych jest kilkaset gotowych i przetestowanych aplikacji rozszerzających możliwości systemu. Aplikacje są przygotowywane przez Microsoft oraz inne firmy partnerskie, które specjalizują się we wdrożeniach. Taki model sprawia, że system szybko i stale się rozwija. Listę dostępnych aplikacji można znaleźć tutaj.  

Extensions

Kolejny sposób na rozszerzanie możliwości Business Central jest zastosowanie Extensions. Jest to sposób na rozszerzenie możliwości systemu bez ingerencji w kod źródłowy co ułatwia i przyśpiesza procedurę rozszerzenia Business Central o nowe funkcjonalności.

Popularne gotowe rozwiązania rozszerzające możliwości Business Central

Continia Document Capture – narzędzie z silnikiem OCR (Optical Character Recognition) umożliwiające odczytywanie danych z dokumentów i automatyczne wprowadzanie ich do systemu ERP. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać tutaj.

Mobile NAV – dedykowane rozwiązanie w pełni wspierające procesy magazynowe (w tym WMS) poprzez urządzenia mobilne. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać tutaj.

Netronic – narzędzie graficzne oparte o wykresy Gantta, służące do edycji harmonogramu produkcji oraz pozwalające „na żywo” kontrolować zmieniające się obciążenia gniazd/stanowisk roboczych. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać tutaj.

Integracja z narzędziami dedykowanymi dla ecommerce

Przykładowe narzędzia e-commerce, z którymi integruje się Business Central to między innymi: Shoper, PayU, Optimizely, Skanlog, BaseLinker, Klarna, Shopify.

Integracja z innymi rozwiązaniami od Microsoft

To co tym bardziej wyróżnia Business Central to możliwość integracji z innymi rozwiązaniami od Microsoft. Kilka przykładów wymieniono poniżej.

Power BI  – jest to flagowe rozwiązanie z zakresu Business Intelligence od Microsoft. Dzięki integracji z Business Central użytkownik otrzymuje dostęp do zaawansowanych rozwiązań analitycznych.

Power Apps – jest to rozwiązanie pomagające tworzyć niestandardowe aplikacje biznesowe za pomocą podejścia low-code. Projektowanie niestandardowych rozwiązań za pomocą PowerApps jest proste, szybkie i intuicyjne.

Microsoft Flow – platforma która umożliwia automatyzację procesów pracy pomiędzy różnymi aplikacjami i usługami.

Pakiet Office – Business Central jest w pełni kompatybilny z aplikacjami z pakietu Office. Znane i powszechnie wykorzystywane programy biurowe takie jak Microsoft Excel lub Outlook są w pełni kompatybilne z Business Central. Tym samym można np. wykonywać export lub import rekordów pomiędzy BC a Excelem lub można bezpośrednio w Outlooku zarządzać kontaktami, które wcześniej były wprowadzone w BC.

Microsoft Teams – komunikator Teams jest bardzo popularny na całym świecie. Tysiące organizacji używają go każdego dnia do wewnętrznej komunikacji oraz do rozmów z kontrahentami. Możliwość przeglądania niektórych danych z BC bezpośrednio w Teamsach to duże ułatwienie.

Sharepoint – repozytorium dokumentów – możliwość osadzenia linków z SharePoint w aplikacji Business Central.